Historia naszej Szkoły
„Dziecko ma prawo mieć własne zdanie, błędy popełniać kluczyć, szukać, swe pragnienia spełniać.
W naszej sztubie każdy uczeń taką możliwość ma,
dobrze wyszkolona kadra o jego kształcenie, bezpieczeństwo dba.
Nauczyciele umysły swoich wychowanków "przebudzają", w szkole różne zajęcia pozalekcyjne się odbywają.
Wszechstronny rozwój dziecka to nasz priorytet wszak, dlatego innowacyjnych projektów u nas jest sporo tak.
Wyjazdy, wycieczki, różne uroczystości stanowią inspirację, są źródłem radości.
W wielu zawodach sportowych, konkursach udział bierzemy i często laur przysługujący najlepszym otrzymujemy.
Nie chcemy uderzać w patetyczny ton - to jednak nie frazes - ta szkoła to nasz drugi dom.
Obecnie znacznie większy, rozbudowany, całkowicie odświeżony, wyremontowany.
Duch w nim jednak ten sam, co przed laty, dobry tkwi i on otwiera przed wszystkimi uczniami swe przyjazne drzwi.”Ewa Kołodziejska- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej SP Feliksów
Szkoła Podstawowa w Feliksowie
NASZA SZKOŁA DAWNIEJ I DZIŚ
Szkoła Podstawowa w Feliksowie położona jest nieopodal Żelazowej Woli.
To placówka z niepowtarzalnym klimatem, łącząca nowoczesne formy i metody pracy, wierna tradycji i uniwersalnym wartościom. O Szkole w Feliksowie można było usłyszeć już w latach 1937 - 1939. Wtedy to na terenie obecnej Ochotniczej Straży Pożarnej stał mały, drewniany budynek, w którym odbywały się zajęcia dla miejscowych dzieci. W tym budynku swoje lekcje pamięta wieloletni dyrektor naszej szkoły pan Aleksander Góralczyk. Kierownikiem szkoły był Józef Szydłowski, szwagier pana Jana Czarneckiego, mieszkańca Feliksowa – przedwojennego posła na Sejm, który przekazał morgę ziemi pod budowę przyszłej szkoły. Budowę rozpoczęto przed wybuchem drugiej wojny światowej. Na czas okupacji została wstrzymana, a lekcje przeniesiono do prywatnego mieszkania, w którym prowadzono tajne nauczanie.
Po wojnie udało się zakończyć budowę szkoły. Kierownikiem został pan Mieczysław Karpiński, a po nim wspomniany pan Aleksander Góralczyk.W nowej szkole wiedzę zdobywał nauczyciel, a w latach 1974-1999 dyrektor szkoły - pan Zygmunt Milczarek. Następnie funkcję dyrektora sprawował pan Mirosław Lewandowski. W 2000 roku dyrektorem została pani Katarzyna Mechecka, 2018 roku pani Marzena Dobrzyńska, następnie od 2023 roku dyrektorem szkoły jest Justyna Szymonowicz wieloletni nauczyciel, terapeuta, logopeda.
W latach 2018 - 2019 dobudowano nowe skrzydło szkoły i przeprowadzono generalny remont " starej" części szkoły. Teren szkoły jest ogrodzony, dla dzieci młodszych urządzono dwa place zabaw.
14 czerwca 2023 roku szkoła otrzymała imię Fryderyka Chopina. Fundatorem sztandaru byli rodzice uczniów. Uroczystość miała doniosłą oprawę, a w jej trakcie odsłonięto pamiątkowy kamień oraz wprowadzono sztandar, który został poświęcony podczas mszy świętej w bazylice w Brochowie, miejscu chrztu kompozytora.
Szkoła Podstawowa w Feliksowie kojarzona jest z tym co najlepsze. Panuje tu przyjazna, rodzinna atmosfera oraz rzetelne, solidne nauczanie. Bazę lokalową stanowi zmodernizowany budynek z wyremontowanymi salami lekcyjnymi, pracownią komputerową, biblioteką oraz salą gimnastyczną. W szkole lekcje wychowania fizycznego realizowane są z nauczycielem tego też przedmiotu.
Obecnie do szkoły uczęszcza 219 uczniów, których naucza 40 wysoko wykwalifikowanych nauczycieli. Dzieci uczą się w systemie jednozmianowym. Dotarcie na zajęcia nie sprawia kłopotu, organ prowadzący, Gmina Sochaczew zapewnia dowozy i odwozy uczniów. Dzieci są pod opieką świetlicy w godzinach 7.00 – 17.00. W szkole prężnie działa Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski. Staramy się budować pozytywne relacje. Wyróżniają nas: pasja, kreatywność i zaangażowanie. Pragniemy rozbudzić ciekawość świata w naszych uczniach, przygotowujemy ich do świadomego uczestnictwa w kulturze, kształtujemy postawy patriotyczne, uwrażliwiamy na potrzeby innych. Jesteśmy specjalistami w swoich dziedzinach. Uczymy każdego ucznia, oceniamy sprawiedliwie, rozwijamy społecznie, tworzymy dobry klimat.
Szkoła oferuje naukę dwóch języków obcych: języka angielskiego – dla klas 0 – VIII oraz języka niemieckiego dla klas IV – VIII.
Zgodnie z potrzebami organizowana jest dla uczniów pomoc psychologiczno - pedagogiczna. Udzielana ona jest w formie zajęć rewalidacyjnych, zajęć dydaktyczno - wyrównawczych, zajęć logopedycznych oraz zajęć rozwijających uzdolnienia.
W przypadku trudności uczniów w nauce, zapewniamy zajęcia wspomagające, fachową pomoc pedagoga, psychologa i pedagoga specjalnego.Uczniowie ze specjalnymi potrzebami są otoczeni opieką, życzliwym podejściem nauczycieli specjalistów. Każde dziecko jest traktowane indywidualnie.
Idąc naprzeciw potrzebom rodziców i nauczycieli zorganizowane zostały warsztaty edukacyjno- wychowawcze z wybitnym prof. dr hab. Mariuszem Jędrzejko - pedagogiem społecznym, specjalnym i socjologiem, dr w zakresie pedagogiki specjalnej, dr hab. nauk społecznych, profesor Akademii Nauk Stosowanych. Diagnosta i terapeuta uzależnień oraz cyberzaburzeń, autor wielu naukowych książek.
Dzięki bogatej ofercie zajęć pozalekcyjnych takich jak: szachy, SKS, tenis stołowy, robotyka, kodowanie. Uczniowie mają stworzone warunki do rozwoju swoich zainteresowań: sportowych, artystycznych i przedmiotowych. Zdobywają wiedzę i doświadczenie prowadzące do dalszego rozwoju i kreatywnego myślenia. Za sprawą projektów młode pokolenie przygotowuje się do funkcjonowania w środowisku.
Szkoła realizuje projekty unijne m.in.
- „ Czas na indywidualizację”,
- „ Gmina Sochaczew stawia na rozwój usług edukacyjnych najmłodszych dzieci”.
Ogromne pokłady kreatywności drzemiące w uczniach uaktywniają wdrażane w szkole innowacyjne projekty tj.
- „Bernardo Bellotto - ambasador kultury” realizowany wspólnie z Zamkiem Królewskim w Warszawie,
- „Mały Miś i prawa dziecka”,
- „Magiczna moc bajek”,
- „Mały Obywatel Świata”,
- „Klub Tropicieli Faktów”,
- „Edukacja przez szachy w szkole”,
- „Młodzi ekolodzy”,
- „Z kodowaniem za Pan brat”.
Uczniowie naszej szkoły biorą udział w wielu akcjach i przedsięwzięciach takich jak: Sprzątanie świata, Dzień Ziemi, WOŚP, Zbiórka makulatury, Godzina kodowania, Dzień Bezpiecznego Internetu, Jestem widoczny, jestem bezpieczny, Bezpieczne ferie, Bezpieczne wakacje oraz programach edukacyjnych np.
- „Aktywna tablica”,
- „ Lekki tornister”,
- „Mleko w szkole”
- „Owoce i warzywa w szkole”,
- „ Twoje dane - Twoja sprawa”,
- „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa”.
Udział szkoły w wielu projektach, programach, współpraca z różnymi instytucjami przyczynia się do podnoszenia prestiżu szkoły. Aktywnie współpracujemy z rodzicami, instytucjami, władzami gminy oraz społecznością lokalną Pamiętając o tym, że szkoła powinna być też " miejscem najlepszej zabawy" organizujemy: Festyn Rodzinny, Dzień Babci i Dziadka, Andrzejki, Mikołajki, Bal karnawałowy, Wigilię i Jasełka, Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W Tłusty Czwartek łamiemy zasady zdrowego żywienia i zajadamy się pączkami, a w maju obchodzimy Święto Polskiej Niezapominajki, dbamy o nasze klasowe ogródki na wesoło witamy wiosnę. Zawsze dajemy uczniom możliwość tworzenia, odkrywania, wymyślania, działania. Wprowadzamy takie formy aktywności, które kształcą u dzieci innowacyjne podejście do zdobywania wiadomości, wykonywanych zadań, pozwalają odkrywać przyjemność tworzenia i cieszenia się uzyskanym efektem. Nasi młodzi, kreatywni uczniowie chętnie biorą udział w gminnych, powiatowych, wojewódzkich, ogólnopolskich konkursach i odnoszą w nich sukcesy. Zajmują czołowe miejsca w konkursach wiedzy, plastycznych, zawodach sportowych. Już niemal tradycją stało się, że prace uczniów z Feliksowa są na wszystkich etapach w konkursie organizowanym przez KRUS, doceniane przez jurorów. Każdego roku bierzemy udział w Europejskich Biegach Młodych Olimpijczyków.
Szkoła aktywnie angażuje się w edukację ekologiczną oraz promowanie segregacji odpadów. W ramach tych działań uczniowie przystąpili do programu edukacyjnego
- „ Akademia Łowców odpadów”,
który ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych i naukę prawidłowej segregacji śmieci. Ponadto na terenie szkoły segregacja odpadów jest codziennością. W budynku są rozstawiane kosze do segregacji, dzięki czemu uczniowie od najmłodszych lat wiedzą jak prawidłowo wyrzucać śmieci aby dbać o swoją Planetę.
W marcu 2024 roku w szkole przeprowadzono gruntowny remont toalet w starej części budynku. Była to długo oczekiwana inwestycja, ponieważ poprzednie pomieszczenia sanitarne nie były modernizowane od ponad 20 lat.
We wrześniu 2024 roku wszyscy uczniowie otrzymali swoje indywidualne, zamykane na kluczyk szafki, w których mogą zostawiać książki, nie dźwigając plecaków.
Na korytarzach szkolnych do dyspozycji uczniów są stoły do piłkarzyków i tenisa stołowego, jak również kolorowe sofy.
W listopadzie 2024 na terenie szkoły odbyły się pierwsze Gminne zawody dla klas młodszych w „Dwa ognie” cieszące się dużym zainteresowaniem.
Wychodząc naprzeciw potrzebą lokalnej społeczności budowa boiska szkolnego do której się przygotowujemy to istotna inwestycja, która znacząco wpłynie na rozwój fizyczny uczniów oraz integrację społeczności szkolnej
Dzięki wsparciu Rady Gminy oraz Wójta Gminy szkoła i teren wokół niej pięknieje, jest sukcesywnie zagospodarowywany, przyjemnie się tu uczy i pracuje.
Historię szkoły budowali i budują pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice. Trudno wszystko opisać, wymienić wszystkich i oddać ich zasługi. Wszyscy możemy powiedzieć „ Ta szkoła to my”.