• Historia naszej Szkoły

    • „Dziecko ma prawo mieć własne zdanie, błędy popełniać kluczyć, szukać, swe pragnienia spełniać.
      W naszej sztubie każdy uczeń taką możliwość ma,
      dobrze wyszkolona kadra o jego kształcenie, bezpieczeństwo dba.
      Nauczyciele umysły swoich wychowanków  "przebudzają", w szkole różne zajęcia pozalekcyjne się odbywają.
      Wszechstronny rozwój dziecka to nasz priorytet wszak, dlatego innowacyjnych projektów u nas jest sporo tak.
      Wyjazdy, wycieczki, różne uroczystości stanowią inspirację, są źródłem radości.
      W wielu zawodach sportowych, konkursach udział bierzemy i często laur przysługujący najlepszym otrzymujemy.
      Nie chcemy uderzać w patetyczny ton - to jednak nie frazes - ta szkoła to nasz drugi dom.
      Obecnie znacznie większy, rozbudowany, całkowicie odświeżony, wyremontowany.
      Duch w nim jednak ten sam, co przed laty, dobry tkwi i on otwiera przed wszystkimi uczniami swe przyjazne drzwi.”

             Ewa Kołodziejska- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej SP Feliksów

      HISTORIA NASZEJ SZKOŁY

      Szkoła Podstawowa w Feliksowie położona jest nieopodal Żelazowej Woli.
      To placówka z niepowtarzalnym klimatem, łącząca nowoczesne formy i metody pracy z wiernością tradycji i uniwersalnym wartościom.
      O Szkole w Feliksowie można było usłyszeć już w latach 1937 - 1939. Wtedy to na terenie obecnej Ochotniczej Straży Pożarnej stał mały, drewniany budynek, w którym odbywały się zajęcia dla miejscowych dzieci. W tym budynku swoje lekcje pamięta wieloletni dyrektor naszej szkoły pan Aleksander Góralczyk. Kierownikiem szkoły był Józef Szydłowski, szwagier pana Jana Czarneckiego, mieszkańca Feliksowa – przedwojennego posła na Sejm, który przekazał morgę ziemi pod budowę przyszłej szkoły. Budowę rozpoczęto przed wybuchem drugiej wojny światowej. Na czas okupacji została wstrzymana, a lekcje przeniesiono do prywatnego mieszkania, w którym prowadzono tajne nauczanie. Po  wojnie udało się zakończyć  budowę szkoły. Kierownikiem został pan Mieczysław Karpiński, a po nim wspomniany pan Aleksander Góralczyk. W nowej szkole wiedzę zdobywał późniejszy nauczyciel, a w latach 1974-1999  dyrektor  szkoły - pan Zygmunt Milczarek. Następnie  funkcję dyrektora sprawował  pan Mirosław Lewandowski. W 2000 roku dyrektorem została pani Katarzyna Mechecka, a od 2018 roku  pani Marzena Dobrzyńska. 
      Szkoła Podstawowa w Feliksowie kojarzona jest z tym co najlepsze. Panuje tu przyjazna, rodzinna atmosfera oraz rzetelne, solidne nauczanie. Bazę lokalową stanowi zmodernizowany budynek  z wyremontowanymi salami lekcyjnymi, pracownią komputerową, biblioteką oraz salą gimnastyczną.  W latach 2018 - 2019 dobudowano nowe skrzydło szkoły i przeprowadzono generalny remont " starej" części szkoły. Teren szkoły jest ogrodzony, dla dzieci młodszych urządzono dwa place zabaw.
      Dzięki wsparciu Rady Gminy oraz Wójta Gminy szkoła i teren wokół niej pięknieje, jest sukcesywnie  zagospodarowywany, przyjemnie się tu uczy i pracuje. Dzisiaj nasza placówka może poszczycić się pięknymi, kolorowymi salami lekcyjnymi, dobrze wyposażonymi gabinetami: pedagoga, logopedy, rewalidacyjnym, biblioteką szkolną.  Obecnie do szkoły uczęszcza  170 uczniów, których naucza 24 nauczycieli. Jest to kadra wysoko wykwalifikowana, doświadczona i kompetentna. Od roku szkolnego 2019/2020   mamy dwa oddziały przedszkolne: grupę 4 i 5 latków oraz oddział przedszkolny 6- latków oraz po jednym oddziale klas I-VIII. Dzieci uczą się w systemie jednozmianowym. Dotarcie na zajęcia nie sprawia kłopotu, organ prowadzący, Gmina Sochaczew zapewnia dowozy i odwozy. Uczniowie mają zapewnioną opiekę na świetlicy szkolnej przed i po zajęciach lekcyjnych. Szkoła funkcjonuje od godz.7.00 do 17.00. W szkole prężnie działa Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski. Staramy się budować pozytywne relacje między Uczniami, ich Rodzicami i nami. Wyróżniają nas: pasja, kreatywność i zaangażowanie. Pragniemy rozbudzić ciekawość świata w naszych uczniach, przygotowujemy ich do świadomego uczestnictwa w kulturze, kształtujemy postawy patriotyczne, uwrażliwiamy na potrzeby innych i środowiska, w którym żyją. Jesteśmy specjalistami w swoich dziedzinach. Dobrze uczymy każdego ucznia, oceniamy sprawiedliwie, rozwijamy społecznie, tworzymy dobry klimat. Szkoła oferuje naukę dwóch języków obcych: języka angielskiego –  dla klas 0 – VIII oraz języka niemieckiego dla klas IV – VIII.  Zgodnie z potrzebami organizowana jest dla uczniów pomoc psychologiczno - pedagogiczna. Udzielana ona jest w formie zajęć rewalidacyjnych, zajęć dydaktyczno - wyrównawczych, zajęć logopedycznych oraz zajęć rozwijających uzdolnienia. W przypadku trudności uczniów w nauce zapewniamy zajęcia wspomagające,  fachową pomoc pedagoga i reedukatora. Dzieci objęte są  opieką pielęgniarki szkolnej. Dzięki bogatej ofercie zajęć pozalekcyjnych i świetlicowych uczniowie mają stworzone warunki do rozwoju ich zainteresowań sportowych, artystycznych i przedmiotowych. Doskonalą swoje umiejętności językowe. Zdobywają wiedzę i doświadczenia prowadzące do dalszego rozwoju i kreatywnego myślenia. Za sprawą projektów młode pokolenie przygotowuje się do funkcjonowania w środowisku.

      Szkoła realizowała projekty unijne m.in. „Czas na indywidualizację”, „Gmina Sochaczew stawia na rozwój usług edukacyjnych najmłodszych dzieci”. Ogromne pokłady kreatywności drzemiące w uczniach uaktywniają wdrażane w szkole innowacyjne projekty tj. „Bernardo Bellotto - ambasador kultury” realizowany wspólnie z Zamkiem Królewskim w Warszawie, „Mały Miś i prawa dziecka”, „Magiczna moc bajek”, „Mały Obywatel Świata”, „Klub Tropicieli Faktów”, „Edukacja przez szachy w szkole”, „Młodzi ekolodzy”, „Z kodowaniem za Pan brat”. Uczniowie naszej szkoły biorą udział w wielu akcjach i przedsięwzięciach takich jak: Sprzątanie świata, Dzień Ziemi, WOŚP, Zbiórka makulatury, Godzina kodowania, Dzień Bezpiecznego Internetu, Jestem widoczny, jestem bezpieczny, Bezpieczne ferie, Bezpieczne wakacje oraz programach edukacyjnych np. „Aktywna tablica”,  Lekki tornister”, „Mleko w szkole” „Owoce i warzywa w szkole”, „Twoje dane - Twoja sprawa”, „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa”.
      Aktywnie współpracujemy z rodzicami, instytucjami, władzami gminy oraz społecznością lokalną. Udział szkoły w wielu projektach, programach, współpraca z różnymi instytucjami  przyczynia się do podnoszenia prestiżu szkoły  w  lokalnym środowisku. Pamiętając o tym, że szkoła powinna być też "miejscem najlepszej zabawy" organizujemy: Festyn Rodzinny, Dzień Babci i Dziadka, Andrzejki, Mikołajki, Bal karnawałowy, Wigilię i Jasełka, Dzień Życzliwości i Pozdrowień, Dzień Kredki, Dzień Pluszowego Misia. W Tłusty Czwartek łamiemy zasady zdrowego żywienia i zajadamy się pączkami, a w maju obchodzimy Święto Polskiej Niezapominajki, dbamy o nasze klasowe ogródki na wesoło witamy wiosnę. Zawsze dajemy uczniom możliwość śmiałego tworzenia, odkrywania, wymyślania, działania. Wprowadzamy takie formy aktywności, które wykształcają u dzieci innowacyjne podejście do zdobywania wiadomości, wykonywanych zadań, pozwalają odkrywać przyjemność tworzenia i cieszenia się uzyskanym efektem. Nasi młodzi, kreatywni uczniowie chętnie biorą udział w gminnych, powiatowych, wojewódzkich, ogólnopolskich konkursach i odnoszą w nich sukcesy. Zajmują czołowe miejsca w konkursach wiedzy, plastycznych, zawodach sportowych. Już niemal tradycją stało się, że prace uczniów z Feliksowa są na wszystkich etapach w konkursie organizowanym przez KRUS, doceniane przez jurorów. Jedna z uczennic jako zdobywczyni I miejsca odbierała nawet nagrodę w Sejmie RP. Aktualnie  przygotowujemy się do nadania imienia szkole. Na patrona naszej szkoły został wybrany najwybitniejszy polski kompozytor Fryderyk Chopin urodzony w Żelazowej Woli. W najbliższych planach szkoły jest utworzenie nowoczesnej pracowni językowej i komputerowej, zagospodarowanie terenu wokół szkoły i uruchomienie szkolnej stołówki. Widząc dotychczasowe zaangażowanie w sprawy oświaty Rady Gminy oraz Wójta Gminy liczymy na dalsze wsparcie przy realizacji naszych zamierzeń.

      Historię szkoły budowali i budują  pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice. Trudno wszystko opisać, wymienić wszystkich i oddać ich zasługi. Wszyscy możemy powiedzieć „a szkoła to my”.