• Egzamin ósmoklasisty

          • 23,24,25 maja 2023r. - Egzamin ósmoklasisty. Dni wolne od zajęć dydaktycznych dla klas 0-VII.

            Drodzy Ósmoklasiści!

            Przed Wami niezwykłe wydarzenie - egzamin ósmoklasisty.Życzymy Wam, żebyście mądrze wykorzystali zdobytą w szkole wiedzę i umiejętności.W trakcie egzaminu niech towarzyszy Wam opanowanie, skupienie, umiejętność podejmowania trafnych decyzji oraz wiara we własne siły i wiedzę. Życzymy połamania pióra, Trzymamy kciuki!

            Dyrektor, Rada Pedagogiczna

          • ZAPROSZENIE

          • Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Rodzice i Uczniowie maja zaszczyt zaprosić wszystkich sympatyków naszej szkoły na uroczystość nadania imienia Fryderyka Chopina Szkole Podstawowej w Feliksowie, która odbędzie się dnia 14 czerwca 2023 r. o godz.11.00

            oraz na mszę świętą, podczas której nastąpi poświęcenie sztandaru dnia 31 maja 2023 r. o godz.12.00 w bazylice pw. św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie.

          • „Niezapominajki, to są kwiatki z bajki...”

          • Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, mające na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Wydarzenie to ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. W naszej szkole obchodzone jest co roku.

            By uczcić ten wyjątkowy dzień uczniowie przyszli do szkoły ubrani na niebiesko, zapoznali się ze znaczeniem tego święta oraz wykonali pracę plastyczną. W tym roku został zorganizowany kiermasz, na którym można było kupić kwiaty i sadzonki warzyw.

          • Spotkanie z niezwykłym człowiekiem

          • ​​​W poniedziałek 15 maja gościliśmy w naszej szkole niezwykłego człowieka. Uczniowie klas VIII oraz VII uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez p. Przemysława Lenarta- emerytowanego żołnierza, wojennego weterana, a przede wszystkim instruktora strzelectwa sportowego i bojowego.

            Pan wojskowy w bardzo ciekawy sposób opowiedział naszym podopiecznym o pracy żołnierza, zadaniach związanych ze służbą, pomocy funkcjonariuszy w sytuacjach kryzysowych oraz udziale w misjach pokojowych poza granicami kraju. Zaprezentował różne elementy umundurowania i oprzyrządowania tj. kamizelkę kuloodporną, apteczkę oraz specjalistyczne słuchawki. Jednak największym wyzwaniem były zajęcia z bezpiecznego posługiwania się bronią karabinkiem serii AK-47 (edukacyjna makieta). Próbowali zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem mierzyli się z obsługą specjalistycznego sprzętu. Były to pasjonujące zajęcia.

            Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i wyjątkowe spotkanie.

            Zapraszamy do obejrzenia filmiki z udziałem naszych uczniów: https://www.youtube.com/watch?v=S99G-11ZIiU  

          • Co w ulu piszczy?

          • Dnia 24 kwietnia klasy 0a, 0b, I i II uczestniczyły w warsztatach pszczelarskich. Dzieci miały okazję poznać wiele ciekawych faktów na temat pszczół. Odkrywały tajemnice kryjące się w ciemnym ulu, na kwietnej łące i w niebieskich przestworzach. Najsmaczniejszą częścią była niewątpliwie degustacja miodów. Dzieci zapoznały się również z podstawowymi akcesoriami pszczelarza. Miały również możliwość przymierzyć jego strój. Na koniec zajęć dzieci własnoręcznie wykonały świecę z wosku pszczelego.

          • Wycieczka do Majalandu

          • 11.05.2023r. dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w wycieczce do parku rozrywki "Majaland". Wyjazd okazał się fantastyczną przygodą. Uczniowie z entuzjazmem korzystali z wielu atrakcji znajdujących się w tym miejscu. Karuzela Motyli, Samochodziki, Super Ślizg, Totem Wikingów, Karuzela Dinozaurów, Łódeczki, Tratwa, Szkoła Latania, Rollercoaster cieszyły się największym zainteresowaniem dzieci, zabierając je w bajkowy świat pszczółki Mai i Wikingów. Wycieczka była rewelacyjna. Wszyscy bawili się fantastycznie i bezpiecznie, pełni wrażeń wrócili do domów.

          • Dzień Matematyki

          • Nie od dziś wiadomo, że matematyka to królowa wszystkich nauk. My – pierwszo- i drugoklasiści bardzo lubimy gry i zabawy matematyczne. Dlatego 28 kwietnia postanowiliśmy, że będzie to tylko dzień matematyki. Chcieliśmy wspólnie pobawić się i porywalizować ze sobą.

            Na początku zrobiliśmy „burzę mózgów”, zastanawialiśmy się „Gdzie jest ta matematyka?”. Okazało się, że wszędzie! Później bawiliśmy się w różne gry matematyczne, kodowaliśmy i rozwiązywaliśmy krzyżówki.

            To był dzień niezapominanych wrażeń, wszyscy dobrze bawili się matematyką wcale o niej nie myśląc.

          • Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

          • Oferta szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Sochaczewski na rok szkolny 2023/2024

            plan_naboru_2023_2024.docx

            Zasady_przeliczania_punktow_-_szkoly_podstawowe_2023-2024.pdf

            Terminy postępowania rekrutacyjnego zostały określone w Załączniku Nr 1 do zarządzenia Nr 8 Mazowieckiego Kuratora Oświaty z dnia 30 stycznia 2023 r.

            Kandydaci do szkół mogą składać wnioski o przyjęcie w terminie od 15 maja 2023 r. do 19 czerwca 2023 r. do godz. 15.00.

            UWAGA! Wyjątek!  Kandydaci, którzy we wniosku na liście preferencji wybiorą oddział przygotowania wojskowego w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie (niezależnie czy na miejscu pierwszym czy kolejnym), składają wniosek w szkole pierwszego wyboru w skróconym terminie tj.: od 15 maja 2023 r. do 29 maja 2023 r. do godz. 15.00.  Po tym terminie nie będzie możliwości ubiegania się o przyjęcie do oddziału przygotowania wojskowego w terminie podstawowym. 

            W przypadku tego oddziału kandydatów będzie obowiązywała dodatkowo próba sprawności fizycznej przeprowadzona w terminie 1-2 czerwca 2023 roku w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie ( dotyczy to każdego kandydata, który wybrał ten oddział na miejscu pierwszym lub kolejnym).

            Rekrutacja odbywa się za pomocą elektronicznego systemu naboru.

            Adres strony dla kandydata:  sochaczew.edu.com.pl

            W systemie kandydat zakłada swoje indywidualne konto (ważne! pamiętać login i hasło) wypełnia wniosek o przyjęcie do szkoły, a następnie wydrukowany i podpisany przez rodziców/prawnych opiekunów zanosi wraz z załącznikami do szkoły pierwszego wyboru.

            Lista preferencji - to lista wszystkich oddziałów, wybranych przez kandydata, uszeregowanych według poziomu istotności, od oddziału, na którym zależy mu najbardziej, do oddziału, na którym zależy mu najmniej.

            Szkoła pierwszego wyboru - to placówka, którą we wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej kandydat wybrał na pierwszym miejscu.

            Dodatkowe dokumenty do wniosku:

            ·      Kandydat do oddziału przygotowania wojskowego do wniosku dołącza orzeczenie lekarskie wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o posiadaniu bardzo dobrego stanu zdrowia umożliwiającego podjęcie nauki w tym oddziale oraz pisemną zgodę rodziców na uczęszczanie do tego oddziału. Wzór pisemnej zgody rodziców w plikach do pobrania w systemie elektronicznego naboru.

            ·      Kandydat, który zaznaczy we wniosku, że spełnia dodatkowe kryterium brane pod uwagę                                     w procesie rekrutacji, dołącza do wniosku odpowiedni dokument potwierdzający jego spełnianie.

            UWAGA! Kandydaci mogą wybierać dowolną liczbę szkół i oddziałów z oferty naboru - nie ma żadnych ograniczeń.

            Wprowadzanie zmian we wniosku:

            W celu wprowadzenia zmian należy zalogować się do systemu, następnie kliknąć pozycję menu: Wniosek. Po kliknięciu odpowiednich odnośników w prawym panelu kandydat może:

            • zmienić swoje dane osobowe,

             • zmienić preferencje,

            • ponownie wydrukować wniosek i dostarczyć go do szkoły.

            UWAGA! O przyjęciu do szkoły nie decyduje kolejność zgłoszeń, tylko suma uzyskanych punktów.

            Punkty naliczane są zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r.                w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.

            Obowiązkowo brane są pod uwagę oceny z j. polskiego i matematyki oraz dodatkowo 2 innych przedmiotów, wymienionych na świadectwie, ustalonych przez dyrektora szkoły dla danego oddziału.

            Wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty i inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej znajduje się pod adresem:

            https://www.kuratorium.waw.pl/pl/rodzice-i-uczniowie/rekrutacja-do-szkol/17134,Wykaz-zawodow-wiedzy-artystycznych-i-sportowych-organizowanych-przez-kuratora-os.html

             

             

            Pomocne strony www:

             

            1. Wulkan 2023- przewodnik dla kandydata- rejestrującego się samodzielnie w systemie

            https://www.youtube.com/watch?v=n62_lFFih64

            2. Ile punktów dostaniesz w rekrutacji? - Oblicz swoje szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły

            https://www.youtube.com/watch?v=hdAvKf3hmFg

            3. internetowy kalkulator punktów

            https://takzdam.pl/kalkulator-punktow/

            4. strona naboru elektronicznego:

            https://sochaczew.edu.com.pl/kandydat/app/access_locked.html

             

            5. strony internetowe szkół powiatu sochaczewskiego

            a) nabór w systemie elektronicznym na platformie Vulkan:

            https://losochaczew.pl/

            https://zsckp.powiatsochaczew.pl/

            https://zsrcku.powiatsochaczew.pl/

            https://iwaszkiewicz.edu.pl/test0/index.php

            https://zsteresin.powiatsochaczew.pl/

            b) szkoły prywatne – nabór według zasad zamieszczonych na ich stronach internetowych:

            https://szymanow.edu.pl/

            https://zskz.com.pl/sochaczew/

            https://liceumnr1sochaczew.pl/

             

          • Egzamin ósmoklasisty

            • O egzaminie

            • Szczegółowe informacje o zasadach przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty są dostępne tutaj. Poniżej podano informacje najważniejsze.

              Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone ‎w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów ‎nauczanych w klasach I–VIII. W 2023 r. – podobnie jak w zeszłym roku – egzamin ósmoklasisty będzie obejmował wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych.

              Do egzaminu ósmoklasisty przystępują uczniowie  VIII klasy szkoły podstawowej.

              Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

              Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.

              Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:

              1. języka polskiego
              2. matematyki
              3. języka obcego nowożytnego.
                Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych
                Przebieg egzaminu ósmoklasisty
              4. Egzamin odbywa się w maju. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.‎

                Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:

              5. pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
              6. drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
              7. trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, który każdy trwa  90 minut
              8. Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 19 sierpnia 2022 r. w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2023 roku

                Na podstawie art. 9a ust. 2 pkt 10 lit. a tiret drugie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty1 ogłaszam wykaz materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2023 r.

                1. Każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi). Niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych/ścieralnych.

                2. Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.

                3. Z dodatkowych materiałów oraz przyborów pomocniczych mogą korzystać zdający, którym dostosowano warunki przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Zdający korzystają ze sprzętu, którego używają w procesie dydaktycznym

                4. Osoby z chorobami przewlekłymi, chore lub niesprawne czasowo mogą korzystać z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę.

                5. W przypadku wprowadzenia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z COVID-19 wszyscy zdający – w zależności od przyjętych rozwiązań prawnych – mogą lub muszą korzystać ze środków bezpieczeństwa osobistego, np. maseczek, płynów dezynfekcyjnych.

                Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

                Zadania na egzaminie ósmoklasisty

                W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź). ‎

                Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć w informatorach o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.

                Wyniki i zaświadczenia

                W 2023 r. uczniowie poznają swoje wyniki 3 lipca, natomiast 6 lipca każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

                Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu. ‎

                Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. ‎

                Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 73% punktów możliwych do zdobycia ‎‎(wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało ‎‎73% wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało ‎‎27% zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami ‎uczniów w całym kraju.‎

                Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.‎
                Źródło: https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/o-egzaminie/

                 

          • „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”

          •      Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest corocznie 8 maja już od 1985 roku. Święto to, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, tradycyjnie rozpoczyna Tydzień Bibliotek. Jego tegoroczne hasło brzmi „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”. Poniżej przedstawiamy harmonogram działań i zapraszamy wszystkich uczniów, a także nauczycieli do wspólnego świętowania!

            TYDZIEŃ BIBLIOTEK
            W NASZEJ SZKOLE

            8.05. – 15.05.

            1.  „Moja biblioteczka” - zrób zdjęcie na tle własnej biblioteczki domowej i prześlij na adres mailowy: wsiejka49@gmail.com
            2.  „Książka z niespodzianką”– odwiedź bibliotekę w dniach 10-15.05. wypożycz książkę, a otrzymasz miłą niespodziankę :)
            3.  „Poranki z baśnią i legendą”– starsi czytają młodszym, spotkania czytelnicze w wybranych klasach
            4.  „Biblioteczny detektyw” – zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I-II
            5.  „Okładka książki” – zajęcia plastyczne dla uczniów klasy III
            6.  „Magia książki” – gazetka informacyjna z cytatami o książkach

            Oferta naszej biblioteki szkolnej jest różnorodna i dostosowana do potrzeb użytkowników, aby każdy mógł znaleźć coś interesującego. To dlatego bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać!

          • "Nasze okładki książek" - Światowy Dzień Książki 2023

          • "Nie oceniaj książki po okładce" brzmi znane powiedzenie. Jak wyglądałaby okładka książki, gdybyśmy mogli ją sami zaprojektować? Mieli okazję przekonać się o tym uczniowie klas 5 i 6, wykonując okładki swojej ulubionej książki w programie rysunkowym Paint. Powstało wiele ciekawych prac, które mozna obejrzeć w bibliotece szkolnej.