Europejski Dzień Logopedy, obchodzony jest 6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Pomysłodawcą Europejskiego Dnia Logopedy była w 2004r. organizacja CPLOL zrzeszająca logopedów i terapeutów językowych w całej Europie. W Polsce święto obchodzone jest od 2007r.
Logopedia to nauka o kształtowaniu właściwej mowy w okresie jej rozwoju oraz doskonaleniu jej w późniejszym czasie (logopedia ogólna) oraz usuwaniu wad i zaburzeń mowy (logopedia specjalna).
Obchody święta mają na celu podkreślenie roli i znaczenia zawodu logopedy, ale też zachęcenie rodziców, by nie zwlekali z konsultacją u specjalisty dziecka, które ma problem z mówieniem. Interwencja logopedy jest w takim wypadku niezbędna do wspierania właściwego, poprawnego rozwoju mowy dziecka.
W naszej szkole od kilku lat pani Beata - logopedka, prowadzi indywidualną i grupową terapię logopedyczną w zależności od rozpoznanych potrzeb dzieci. Jej praca ma na celu: wykrywanie i usuwanie wad wymowy oraz zaburzeń mowy, likwidacje przyczyn i skutków zaburzeń mowy, kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń od strony fonetycznej, leksykalnej i gramatycznej, stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy, prowadzenie ćwiczeń kształtujących prawidłową mowę i doskonalące mowę już ukształtowaną, kształtowanie językowego porozumiewania się u dzieci, które tej umiejętności nie przyswajają w sposób naturalny, współpraca z nauczycielami i rodzicami.
Również i w tym roku pani logopeda zorganizowała wiele ciekawych ćwiczeń i konkursów dla najmłodszych. Za uczestnictwo w Europejskim Dniu Logopedy dzieci otrzymały dyplomy i słodkie upominki.
Dziś 8 marca, dlatego złożyliśmy pani logopedzie potrójne życzenia: spóźnione z okazji Dnia Logopedy, z okazji Dnia Kobiet oraz życzenia imieninowe.