• Kto wymyślił pieniądze? - realizacja projektu Uniwersytetu Dzieci w Klasie

          • Wiele osób twierdzi, że nie są one w życiu ważne. Może to i prawda! Jednakże pieniądze, bo o nich mowa, to siła,która sprawia, że "świat się kręci". Mają wpływ na wszystko co jest istotne: zdrowie, wykształcenie, jakość bytowania. Henry Kissinger zaakcentował, że "kto ma nad nimi kontrolę, ten ma władzę nad światem". Kto, więc wymyślił te aktywa finansowe, które nie spadają z nieba, a muszą być zarobione na ziemi? Odpowiedzi na to pytanie my - pierwszaki, szukaliśmy 9 lutego. Oprócz pań: Ani i Ewy, informacje na ten temat pomogli nam zdobyć koledzy z klasy piątej - Maciej Gołębiowski i Adam Knajp. Młodzi wykładowcy przedstawili ciekawą prezentację dotycząca tego  zagadnienia. Jako  studenci  Uniwersytetu Dzieci w Klasie byliśmy pod ogromnym wrażeniem nie tylko wiedzy naszych gości. Podziw wszystkich żaków wzbudziła również  duża,  niesamowita numizmatyczna kolekcja Maćka. Wow! Zainspirowani zbiorami tego odkrywcy historii odważyliśmy się zaprojektować własne monety i banknoty. Dziękujemy naszym prelegentom za  to ekscytujące spotkanie. Z tych frapujących, nieschematycznych  zajęć, oprócz zdobytych wiadomości, wyniesiemy również przekonanie, że "chociaż pieniądze są bardzo przydatne, nie ma dowodów, by mogły czynić cuda".                           

                                      Opracowały: Anna Jakubczak, Ewa Kołodziejska 

          • Wszelkie diety dziś na boku - tłusty czwartek jest raz w roku !

          • "Tradycja naszych dziejów jest warownym murem. (...)To jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jet nasza historia, która się nie zmieni". I właśnie obyczaj stary, 8 lutego Roku Pańskiego 2024, nakazał nam - pierwszoklasistom, spożyć pączków, faworków,a nawet rogalików no może nie kopy, ale ilości godne tłustego czwartku.  Kalorie?  Nikt ich nie liczył. Wiadomo wszak, że gdy tego dzionka "człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje”.😉 Dziękujemy mamom Helenki, Tosi, Paulinki i Mai za obdarowanie nas słodkimi wiktuałami. 

          • Spotkanie z myśliwym

          • "Wonny,święty, wielki las!" 5 lutego to wyjątkowe miejsce na obcowanie ze światem przyrody przybliżył nam - uczniom klas: 0a i I, pan Emil Racki. Myśliwy, przedstawiciel Koła Łowieckiego "Struga" w niezwykle barwny, interesujący sposób zaprezentował naszej zaintrygowanej czeredzie ciekawostki z życia zwierząt. Fascynująca opowieść o wyglądzie, warunkach bytowania, ulubionych przysmakach leśnej zwierzyny była absorbująca, zrodziła wiele pytań i zachęciła do snucia własnych historii. Dowiedzieliśmy się jak ważne jest dokarmianie "braci mniejszych" zimą. Wiele emocji wzbudziła możliwość dotykania, pogłaskania eksponatów- "trofeów" będących własnością naszego gościa. To było ekscytujące przeżycie! Panie Emilu, ta nieszablonowa lekcja na długo pozostanie w naszych sercach i pamięci. Dziękujemy! Darzbór!  W wielu z nas po tym inspirującym spotkaniu  zrodziła się nagła, niespodziewana tęsknota - tak w las pójść i  "wpatrzeć się głęboko, głęboko w przyrodę..."

                             Opracowały: Ewa Kołodziejska, Ewa Racka

          • WOŚP NADAL GRA W NASZEJ SZKOLE!

          • Przypominamy, 31 stycznia w ramach akcji WOŚP Szkolne Koło Wolontariatu organizuje sprzedaż ciast (koszt 5 zł.). 

            Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy szkoły - serdecznie zachęcamy! Liczy się każdy grosz!

            Kwota ze sprzedaży ciast zasili konto naszej puszki stacjonarnej. Dodatkowo do 1 lutego 2024 r. pieniądze można wrzucać do skarbonki naszych szkolnych wolontariuszy.

             

            Mamy nadzieję, że i w tym roku pokażecie, że nie jesteście obojętni na potrzeby innych. Bądźcie z nami!!!

            Koordynator Szkolnego Koła Wolontariatu

          • Bal karnawałowy

          • W piątek, 12 stycznia, sala gimnastyczna naszej szkoły zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana balonami, łańcuchami, błyszczącymi ozdobami zachęcała wszystkich do zabawy. Na parkiecie można było spotkać wróżki, królewny, biedronki, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów. Przy dźwiękach muzyki dzieci bawiły się ze szkolnymi przyjaciółmi i nauczycielami. Dodatkowo, można było zrobić sobie piękne tatuaże, fantazyjne warkoczyki na włosach, zdjęcia na tle ścianki karnawałowej oraz nagrać niepowtarzalny film w fotobudce 360. W trakcie balu znalazł się również czas na krótki odpoczynek i poczęstunek. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby ten dzień był naprawdę wyjątkowy.

          • Harmonogram półkolonii dla dzieci z klas 0-3

          • Ważne informacje:

            Prosimy, aby dzieci miały ze sobą drugie śniadanie. Podczas półkolonii dzieci mają zagwarantowany obiad dwudaniowy z cateringu (menu na cały tydzień zostanie wywieszone w wejściu szkoły). Na basen proszę przygotować dzieciom czepek, klapki, ręcznik, strój kąpielowy. Na trampoliny Gravity potrzebne są skarpetki antypoślizgowe - koszt skarpet 9zł. Zbiórka dzieci rozpoczyna się od 7:45. Do Leśnego Zakątka proszę dzieci ubrać ciepło, konieczne szaliki, czapki, rękawiczki, najlepiej kombinezony ortalionowe. Do kina można dzieciom dać pieniążki na popcorn czy inne przekąski. W razie pytań proszę o kontakt z Panią Ulą Staniaszek pod numerem telefonu 509-696-752.

            Przypominamy o oddaniu kart kwalifikacyjnych w pierwszym dniu półkolonii , jeśli ktoś jej nie posiada, będą do pobrania w wejściu szkoły w poniedziałek rano.

          • Akcja - WOŚP GRA W NASZEJ SZKOLE!

          • Już po raz kolejny nasza Szkoła czynnie wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W ramach akcji Szkolne Koło Wolontariatu organizuje życzenia za grosik na zabawie choinkowej 13 stycznia oraz sprzedaż ciast 31 stycznia. 

            Cel 32 Finału WOŚP to:
            Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”.

            Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy szkoły - serdecznie zachęcamy! Liczy się każdy grosz! Pieniądze będzie można wrzucać do puszki stacjonarnej naszych szkolnych wolontariuszy do 1 lutego 2024 roku.

            Mamy nadzieję, że i w tym roku pokażecie,że nie jesteście obojętni na potrzeby innych. Bądźcie z nami!!!

            Koordynator Szkolnego Koła Wolontariatu

          • Warsztaty Kul Kąpielowych

          • Czasy, w których kierowano się zasadą "brudne ciało- czysta dusza" odeszły, na szczęście, w zapomnienie. Obecnie od najmłodszych lat mówi się nam jak ważne jest regularne dbanie o higienę osobistą. Istnieje przekonanie, że gorąca kąpiel jest dobra na wszystko. No...na prawie wszystko. Co, więc może przekonać najgorszych wrogów pluskania się w wannie, aby jednak zanurzyli się w wodzie? Naszym zdaniem rolę tę spełnią kule do kąpieli! 5 stycznia my- uczniowie klas: I,  II i III, wzięliśmy udział w warsztatach, podczas  których  wykonaliśmy, pod kierunkiem pani Justyny, pięknie pachnące, skomponowane z naturalnych składników, które mogliśmy sami dobrać, aromatyczne formy. Dzięki nim zapewnimy sobie relaksującą ablucję. Niektórzy postanowili te wonne pachnidła podarować babci lub dziadkowi w dniu ich święta.  Świetny pomysł! Tak, więc myć się czy wietrzyć?!  Na to pytanie odpowiedź może być wyłącznie jedna: "Do wody zapraszam  acana, kąpiel już zagrzana!"       

            Opracowała: E. Kołodziejska     

          • Finał konkursu "Świąteczna kraina"

          • Grudzień to wyjątkowy miesiąc, w którym obchodzimy najpiękniejsze rodzinne święta – Boże Narodzenie. Im bliżej tego czasu, tym bardziej udziela się nam wyjątkowy nastrój. Magia świąt pojawiła się także w naszej szkole za sprawą konkursu na bożonarodzeniową dekorację sali lekcyjnej pt. „Świąteczna kraina”.

            Do konkursu przystąpiły wszystkie klasy, a uczniowie wraz z wychowawcami i rodzicami chętnie zaangażowali się w przystrajanie sal.

            Wyniki przedstawiają się następująco:

            • I  miejsce -  klasa II
            • II miejsce - klasa III
            • III miejsce -  klasa I

            Gratulujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie i wspaniałe pomysły. Dziękujemy za nadanie naszej szkole świątecznej atmosfery.

          • XII Konkurs „Cukierek za życzliwość – i Ty możesz zostać wolontariuszem” – trwa!

          • Już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu „Cukierek za życzliwość – i Ty możesz zostać wolontariuszem”, który jest organizowany przez Fundację Dwa Skrzydła Anioła.

            Pierwszy etap, który szkoła musi spełnić już rozpoczęliśmy. Zadaniem uczniów, wolontariuszy jest własnoręczne prowadzenie dzienniczków dobrych uczynków. Do konkursu zgłosiło się 19 uczniów

            Zwycięski zeszyt zostanie wysłany na etap ogólnopolski.

            Celem konkursu jest uczenie dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych bezinteresownej pomocy we współpracy z rodzicami.

            Pamiętajmy! Że najmniejszy gest, dobre słowo, uśmiech, mogą przemienić nasz szary i smutny dzień.

            Życzę wytrwałości.

            Koordynator Szkolnego Koła Wolontariatu

          • "Dzielę się z Tobą opłatkiem, jak każe obyczaj stary " 

          • Tę bożonarodzeniową magię my - pierwszoklasiści, czujemy
            i z tej okazji  utwory znanych wieszczów parafrazujemy.
            Właśnie pani Ewa kiwa w stronę swoich dziatek,
            czas wziąć w ręce "cieniutki, cichy, biały jak śnieg opłatek".
            Podzielić się tym biblijnym chlebem " pokoju i nieba",
            jak nakazuje tradycja nam- pierwszakom trzeba.
            To okazja, by przebaczyć sobie wszelkie winy i złości,
            to moment niecierpliwego oczekiwania w przyjaźni, radości
            na "największe na świecie przyjęcie urodzinowe", 
            na ten czas cudów każde dziecko jest już  gotowe.
            I tak jak co roku to się zdarza,
            łamiąc opłatek święty powtarza:
            "Niech zgi­ną woj­ny, za­ga­sną po­żo­gi,
            a ludz­kość wzno­si nowe ży­cia pro­gi.
            No­we­go bytu nie­chaj zrę­by sta­wi,
            a Bóg przed­wiecz­ny z nie­bios bło­go­sła­wi."
                    Wszystkim, choćby byli nie wiadomo jak daleko stąd,          
            klasa pierwsza życzy spokojnych, pełnych miłości świąt.

                        Opracowała : E. Kołodziejska 

          • Góralską tworzę chatę

          • My- pierwszoklasiści uczyć się pragniemy,
            nowe literki systematycznie poznajemy.
            Gdy  kreślenie dwuznaku "ch" przyswajaliśmy ,
            o góralskich chatkach debatowaliśmy. 
            Potem bez najmniejszego mamrania
            zabraliśmy się do chałup ozdabiania.
            Syćko poszło wspaniale ,
            przeca dajemy sobie radę doskonale.
            Tej lekcji nie zabocymy,
            wyraz "chata" poprawnie napisać potrafimy.       
             "Grają skrzypce, buczą basy",         
            u pierwszaków "zawse pikne casy!"     
              

                                 Opracowała : E. Kołodziejska

          • Warsztaty świąteczne w grupie 0a

          • 19 grudnia przedszkolaki gościły w swojej sali rodziców, aby wspólnie z nimi ozdabiać choinki. Dużym zaskoczeniem dla dzieci były odwiedziny Świętego Mikołaja, który obdarował każdego prezentem. Tego dnia rodzice przygotowali poczęstunek. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie rodzicom.