Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to międzynarodowy projekt promujący przedsiębiorczość, który daje możliwość wzbogacenia oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy. W ramach tych zajęć w naszej szkole, dla klas 7 i 8, odbyło się spotkanie z lekarzem weterynarii, Panią Emilią Kamelak. Pani doktor opowiedziała nam o poszczególnych etapach szkolnych, które prowadzą do uzyskania tytułu. Pani Emilia zapoznała nas również z drogą, którą trzeba przejść aby założyć własną działalność gospodarczą. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali informacji na temat zwierząt oraz o opiece nad nimi.
Aktualności
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w naszej szkole
W antycznej Grecji
Klasa V od kilku lekcji historii przenosi się w antyczny świat. Bawimy się w Bogów, wybieramy imiona i atrybuty, jakie byśmy chcieli mieć aby rządzić wszechświatem. Występujemy w teatrze greckim, nosimy maski odzwierciedlające nasze role: tragiczne lub komiczne. Uczymy się dyscyplin olimpijskich, które były na pierwszych igrzyskach w Grecji. Trochę szkoda, że opuszczamy już ten kraj, ale dużo z tych lekcji zapamiętamy. A może naprawdę tam pojedziemy?
Dzień Kredki u przedszkolaków
22 listopada obchodziliśmy w grupie 6-latków Dzień Kredki. Każdy z nas zaczynał kiedyś swoją pierwszą przygodę z kredką, która doczekała się także swojego święta. Chyba każdy z nas śpiewał od najmłodszych lat piosenkę "Kolorowe kredki". 22 listopada ten dziecięcy przebój rozbrzmiewał w naszym przedszkolu. Dlatego też w tym dniu kredka znajdowała się w centrum naszych oddziaływań. Przez cały dzień, stając się tłem wspólnych zabaw, tańców i śpiewów. Przedszkolaki miały do rozwiązania wiele zadań, które wykonały wzorowo. Na zakończenie dnia zostały wręczone dyplomy za uczestnictwo we wspólnych zabawach.
Święto Kredki
22 listopada obchodzimy Dzień Kredki. Kredka towarzyszy dzieciom przez długie lata także w czasie nauki w szkole. Z jej pomocą kształtujemy umiejętności, które są potrzebne każdemu człowiekowi. Dzięki niej uczniowie mogą wyrazić swoje myśli, uczucia, pragnienia.
Aby uczcić to święto w piątek na zajęciach terapeutycznych realizowano zadania dotyczące tej tematyki. Uczniowie przeczytali opowiadanie rozwijające inteligencję emocjonalną pt. „Kredki” i próbowali odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Następnie rozwiązywali dyktando graficzne i dorysowywali drugą połowę kredki. Na zakończenie stworzyli własne kredki dowolną techniką plastyczną, nucąc piosenkę: „Kolorowe kredki w pudełeczku noszę…”.
Jak chronić swoje dane osobowe?
Zdarza się, że sami nadmiernie dzielimy się informacjami na nasz temat. Media społecznościowe mogą być kopalnią wiedzy o nas, o naszym stanie majątkowym, miejscu pracy, poglądach i zainteresowaniach.
UWAŻAJ NA TO CO I KOMU UDOSTĘPNIASZ O SOBIE W INTERNECIE
NIE ZOSTAWIAJ DOKUMENTÓW W ZASTAW
NIE PODAWAJ DANYCH PRZEZ TELEFON
UWAŻAJ NA FORMULARZE Z DANYMI
NIE WYRZUCAJ DANYCH NA ŚMIETNIK
USUWAJ TRWALE DANE Z NOŚNIKÓW
Nie pozostawiaj dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy, legitymacji szkolnej lub studenckiej jako zastaw. Nikt zgodnie z prawem nie może tego od Ciebie wymagać.
Utrata kontroli nad dokumentem tożsamości naraża Cię na niebezpieczeństwo.
Unikaj przekazywania danych telefonicznie – szczególnie, gdy to nie my dzwonimy, ale ktoś dzwoni do Ciebie. Upewnij się komu udostępniasz dane w trakcie rozmowy telefonicznej, a jeżeli trzeba zweryfikuj kontakt. Zachowaj rozwagę przy wypełnianiu i podpisywaniu różnego rodzaju ankiet, formularzy czy umów.
Pamiętaj, że administrator danych musi spełnić wobec Ciebie obowiązek informacyjny, czyli przekazać Ci informacje na swój temat tak, abyś miał pewność, przez kogo i w jakim celu dane będą przetwarzane. Dokumenty z Twoimi danymi, to skarbnica wiedzy o Tobie, zwłaszcza gdy zawierają m.in. informacje o tym, gdzie pracujesz, ile zarabiasz, kiedy nie ma Cię w domu. Dlatego zniszcz je w sposób uniemożliwiający odtworzenie zawartych w nich danych osobowych, zanim wyrzucisz je do kosza.
Zanim pozbędziesz się starych dysków twardych, pendrive'ów, kart pamięci, etc. usuń z nich swoje dane.
Jednak zwykłe ich skasowanie nie będzie wystarczające. Dlatego, aby trwale usunąć z niego dane, skorzystaj z odpowiedniego do tego oprogramowania.
UŻYWAJ PROGRAMÓW CHRONIĄCYCH KOMPUTER
Używaj oprogramowania chroniącego komputer i urządzenia mobilne. Oprócz popularnych programów antywirusowych przydatne może być oprogramowanie zabezpieczające przed ingerencją z zewnątrz tzw. firewall.
BĄDŹ CZUJNY W SIECI Nie odpowiadaj na maile od nieznanych Ci osób, gdy domagają się podania jakichś informacji czy namawiają Cię do kliknięcia w przesłany link lub otwarcia załącznika. Przy korzystaniu z usług bankowości elektronicznej zwracaj uwagę czy strona banku ma certyfikat ssl, w pasku przeglądarki.
ZMIENIAJ HASŁA Okresowo zmieniaj hasła dostępu do komputera, poczty elektronicznej, systemów bankowości elektronicznej, ale również sklepów internetowych.
Korzystaj z różnych haseł. Najlepiej, aby nie miały one nic wspólnego z Twoimi imieniem i nazwiskiem, datą urodzin itp.
NIE PODAWAJ WSZELKICH DANYCH, KTÓRE POZWOLĄ NA TWOJĄ PEŁNĄ IDENTYFIKACJĘ
Zakładając kartę lojalnościową podajesz sklepom imię, nazwisko, adres zamieszkania, datę ur., adres e-mail i nr tel., w zamian za promocje i bony rabatowe. Często niestety udzielasz zgód na wykorzystywanie Twoich danych w celach marketingowych nie tylko sprzedawcy, ale i jego partnerom.Źródło:uodo.gov.pl
Lapbooki i kodowanie, czyli lekcje o Polsce inaczej…
Korzystając z ważnego wydarzenia, jakim jest Narodowe Święto Niepodległości, na zajęciach rewalidacyjnych i korekcyjno-kompensacyjnych przeprowadzono lekcje o Polsce. Przypomnienie i utrwalenie wiadomości o naszym kraju wyglądało jednak tym razem zupełnie inaczej.
Uczniowie pod kierunkiem Pani Weroniki Siejki pracowali technikami wykorzystując kreatywność oraz innowacyjność. Młodsi utrwalali symbole narodowe Polski, rozmawiali o odczuciach związanych z tym, że są Polakami, stwarzali przy pomocy guzików kontury Polski na macie do kodowania oraz kolorowali pola według wskazanych koordynatów uzyskując na mapie naszego kraju litery tworzące wyraz „Polska”.
Grupy z klas IV-VIII natomiast poznali innowacyjną metodę opracowywania różnorodnych tematów edukacyjnych. Lapbook, bo o niej mowa to rodzaj książki stworzonej na brystolu, w której umieszczamy informacje na wybrany temat. Wiadomości mogą być prezentowane w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach. Zbieranie informacji do lapbooka pozwala na syntezowanie wiedzy na dany temat w formie mapy pojęciowej. Po pokazaniu przykładowych lapbooków oraz sposobów przygotowania wnętrza teczki uczestniczy zabrali się do pracy. W środku znalazły się m. in. symbole narodowe, sąsiedzi Polski, ważne daty, polskie monety, czy quizy i dobble o Polsce.
Wszystkie prace zostały wykonane starannie i prezentują się wspaniale!
„Gdy bój nad Bzurą wrzał...”
Z takim hasłem i wiadomościami z tej tematyki musieli się zmierzyć uczestnicy Powiatowego Sochaczewskiego Konkursu Historycznego z naszej szkoły. 21 listopada o godz.14 próbowali swoich sił sympatycy koła historycznego: Nikola, Natalia, Sandra, Antek, Iza, Kinga z klasy V i VI. Swoją wiedzę wykorzystali w teście, który zawierał różne treści, w zależności od grupy wiekowej. Informacje dotyczyły wizyty w Muzeum, wiadomości o bitwie nad Bzurą, rodzajów broni czy nazwisk dowódców. Gratulujemy naszym uczniom udziału w konkursie i zachęcamy innych do wzięcia udziału za rok.
"Chopinoteka"
Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli organizuje programy edukacyjne, koncerty dla których inspiracją jest życie i twórczość Fryderyka Chopina. Chopinoteka to cykl poświęcony gatunkom muzycznym uprawianym przez Chopina, o których uczniowie szkoły muzycznej I stopnia rozmawiają z prowadzącym warsztaty muzykologiem. Spotkaniu towarzyszy muzyka na żywo.
20 listopada uczniowie z klas piątej i szóstej mieli okazję uczestniczyć w warsztatach słuchania „ Dla maleńkiej Louisette. Kołysanka, czyli Berceuse Des-dur op. 57. Chopinowska Berceuse Des-dur op. 57 to wyjątkowy utwór w dorobku artysty. Za źródło natchnienia do jej skomponowania uznaje się zachwyt Fryderyka nad maleńką Louisette, córeczką Pauline Viardot, hiszpańskiej uczennicy Chopina.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jakie są zasady tworzenia kołysanki oraz usłyszeli kilkanaście wariacji na temat czterotaktowego tematu zastosowanego w tym utworze. Ponadto przypomnieliśmy sobie jedną z najsłynniejszych melodii na świecie, Kołysankę Johannesa Brahmas, a także Kołysankę na skrzypce i fortepian Grażyny Bacewicz i Kołysankę op. 52 Karola Szymanowskiego.
Warsztaty wzbogaciły naszą wiedzę w zakresie muzyki. Poznaliśmy także nowe wątki związane z biografią Chopina. Dowiedzieliśmy się, że był on bardzo dobrym i wrażliwym nauczycielem. Udzielał swoim uczniom bezcennych wskazówek i motywował ich do działania. My też z nich skorzystamy.
Tenis stołowy - dobra passa
- 1
W dniu 19 listopada w Szkole Podstawowej w Wymysłowie odbyły się Gminne Zawody w Tenisa Stołowego Chłopców. Skład naszej reprezentacji drużynowej:
A.Florczak , K.Zdanowski - rocznik 2007 – 2008
M.Spilaszek, K.Niegowski -rocznik 2006 - 2005
Najwyższe miejsca w klasyfikacji indywidualnej: A.Florczak – II miejsce,
M.Spilaszek- II miejsce.
W klasyfikacji zespołowej chłopcy zdobyli zaszczytne I miejsce. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.Gminna klasyfikacja turnieju tenisa stołowego chłopców:
1. SP Feliksów
2. SP Wyczółki
3. SP Mokas
Wizyta w muzeum
- 2
Uczniowie klasy V i klasy VI uczestniczyli w lekcji poświęconej Bitwie nad Bzurą 1939r. w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej. Przewodnik przez godzinę ciekawie opowiadał, pokazywał i omawiał eksponaty, tłumaczył skąd się tam wzięły i od kogo zostały do muzeum przywiezione.
Dzieci z ciekawością słuchały opowieści, często włączając się do dyskusji. Mogły obejrzeć oryginalny karabin przeciwpancerny, granatnik, armatę przeciwpancerną czy nieśmiertelniki żołnierzy z bitwy nad Bzurą. Obejrzały również skansen, w którym zobaczyły fragmenty mostu pontonowego na Bzurze. Zdobyta wiedza przyda się uczniom na lekcjach oraz na kole historycznym, na które uczęszczają.
Smak zwycięstwa - tenis stołowy
,,Wygrywaj bez pychy, przegrywaj bez urazy” – Bruce Lee
W dniu 14 listopada w Szkole Podstawowej w Wymysłowie odbyły się Gminne Zawody w Tenisa Stołowego Dziewcząt .Skład naszej reprezentacji drużynowej: M.Spilaszek, Z.Florczak - rocznik 2007 - 2008 ( indywidualnie,zespołowo )
K.Woźnicka, E.Kuliś -rocznik 2006 - 2005 ( indywidualnie, zespołowo )
K.Podbielska, L.Kozłowska - rocznik 2009 – 2010 ( indywidualnie ).
Najwyższe miejsca w klasyfikacji indywidualnej: Z.Florczak – I miejsce, M.Spilaszek- II miejsce. W klasyfikacji zespołowej dziewczęta zdobyły zaszczytne I miejsce. Zwycięzcą serdecznie gratulujemy.
Gminna klasyfikacja turnieju tenisa stołowego dziewcząt:
1. SP Feliksów
2. SP Mokas
3. SP Żuków
Gra w ping ponga niesie za sobą wiele korzyści:
- poprawę koordynacji ruchowej
- budowanie świadomości własnego ciała
- wzrost inteligencji
Udowodniono, że dzieci, które regularnie grają w tenisa stołowego lepiej radzą sobie w edukacji, a także w późniejszym życiu. Obejmują wyższe stanowiska, ponieważ są lepszymi strategami, szybko potrafią analizować sytuację, wyciągać wnioski i szybko reagować.
W fabryce bombek
- 4
Bez czego nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia? Ten magiczny czas byłby niepełny bez: zapachu wanilii, cynamonu, mandarynek, Mikołaja, strojnej choinki pod którą spoczywa stos prezentów. A jak choinka to oczywiście muszą być one - bombki. Kuliste, podłużne, szyszki, zwierzątka, bałwanki, aniołki. Piękne, świecące, różnobarwne cuda przyciągające wzrok. 12 listopada uczniowie z klas I-III wraz z paniami : M. Ciukszą, E.Kołodziejską, A. Kowalską, M. Zielińską odwiedzili miejsce gdzie powstają te niezwykłe wyroby. Silverado w Józefowie, to tam poznaliśmy tajniki tworzenia tych ślicznych ozdób, które sprawiają, że nasze choinki urzekają, lśnią i błyszczą. Z wypiekami na twarzach śledziliśmy kolejne etapy powstawania bajecznie kolorowych bombek : dmuchanie szkła, srebrzenie, zdobienie. Sami dostaliśmy po " szklanej kulce", którą mogliśmy ozdobić według własnego pomysłu. Każdy z nas starał się wyczarować najróżniejsze wzory. Każdy pragnął, aby jego bombka prezentowała się okazale i wspaniale. Wszyscy spisali się znakomicie. Nasze bombeczki mieniły się rożnymi kolorami tęczy. Zabraliśmy je do domów, by zdobiły bożonarodzeniowe drzewka. Po strawie dla duszy przyszedł odpowiedni moment na pokarm dla ciała. Konsumując rogaliki i pijąc herbatkę doszliśmy do wniosku, że oto zaczęliśmy przygotowania do Bożego Narodzenia . Niektórzy nawet odważnie zaintonowali : " To już są święta - świąteczny czas. Święty Mikołaj będzie wśród nas. Spełni marzenia i nasze sny, Święty Mikołaj puka do drzwi."
Buduj, testuj i programuj razem z nami!
„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”
Konfucjusz
14W piątek uczniowie z klas I-IV wzięli udział w warsztatach kreatywno - technologicznych. Uczestnicy warsztatów mieli okazję spróbować swoich sił w formule pracy zespołowej, a także indywidualnie. Sprawdzić swoje zdolności manualne i techniczne. Podczas warsztatów programowali Photony i Ozoboty. Uczyli się rozwiązywania problemów metodą prób i błędów. Dzieci były zachwycone. Zajęcia pokazały, że nauka moze być także przez doświadczanie i zabawę.
#SzkolaDoHymnu
W piątek, 8 listopada, w polskich szkołach odbyła się akcja "szkoła do hymnu". Uczniowie w całej Polsce o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewali hymn narodowy. W naszej szkole również zabrzmiał hymn Polski. Wspólnym śpiewem uczniowie uczcili Święto Niepodległości w ramach akcji "Szkoła do hymnu"
2"Szkoła do hymnu" to akcja mająca na celu upamiętnienie ważnej dla Polaków daty - 11 listopada. Do wzięcia udziału w akcji zachęcało Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Święto Niepodległości - "Z wizytą u dziadka"
Rocznica odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia na stałe wpisała się w nasz szkolny kalendarz. W tym roku świętowaliśmy wspólnie z rodzicami.
15Zbliża się wielki dzień dla Polski, dzień Odzyskania Niepodległości. W tym dniu wszyscy Polacy świętują i cieszą się tym świętem. Uczniowie klasy VIII naszej szkoły również świętowali……..na urodzinach dziadka. Tak się złożyło, że nasz szkolny dziadek i nasza ojczyzna Polska obchodzą swoje urodziny w tym samym dniu - 11 listopada. Dziadek swoim szkolnym wnukom szczegółowo opowiedział o historii Polski, która przez trzech zaborców została podzielona i zniknęła z mapy Europy i świata na 123 lata. Zaborcy w sposób brutalny i gwałtowny wtargnęli do naszego domu – Polski, zastraszyli mieszkańców – Polaków i dość szybko podzielili nasze ziemie między siebie. Odpowiednio dobrana muzyka i słowa pieśni patriotycznych w wykonaniu szkolnego chóru oraz wzruszające wiersze i rozmyślania dziadka dały nam powód do refleksji i zadumy nad losami naszego kraju. Jesteśmy szczęśliwi, że nie widzimy tych strasznych praktyk na co dzień, możemy mówić w naszym ojczystym języku i chodzić do polskich szkół. Ta urodzinowa wizyta u dziadka i naszej ojczyzny – Polski na pewno pozostanie w naszej pamięci.
Poznajemy zawody.
Pod koniec października dzieci z oddzialów przedszkolonych oraz uczniowie z klasy pierwszej wraz z opiekunami, wybrali się na wycieczkę do Sochaczewa. Najpierw swe kroki skierowali do kina Odeon na film " Mój przyjaciel Ufik". Ciepła, zabawna i pełna przygód opowieść pokazała, że z wiernym przyjacielem u boku możesz wszystko! Dzieci przekonały się, że przyjaźń to również super przygoda. Po filmie przeszły spacerkiem do pizzerii Da Grasso, gdzie uczestniczyly w warsztatach kulinarnych „Mały Kucharz”. Uczniowie pod czujnym okiem pracowników pizzerii, ubrani w fartuszki, wałkowali ciasto, smarowali sosem pomidorowym i ozdabiali ulubionymi składnikami: szynką, oliwkami, kukurydzą, papryką czy ananasem. Tak przygotowana pizza trafiła do pieca. Po upieczeniu pizzy każdy mógł spróbować swojego ,,kulinarnego dzieła". Młodzi kucharze poznali nowy zawód pizzermana. Na zakończenie, za włożny wkład pracy i ogromne zaangażowanie kulinarne, wszyscy otrzymali dyplomy poświadczające ukończenie szkolenia.
Konkurs ekologiczny
Planeta Ziemia jest jak wiecie, naszą Ojczyzną we wszechświecie. Niezbędnym życia środowiskiem olbrzymim domem wszystkich istnień.”
Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczą w różnego rodzaju działaniach o tematyce ekologicznej. Kilka dni temu przystąpili do konkursu ekologicznego pt: „Mazowieckie Krajobrazy” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Tematyka dotyczyła zagadnień związanych z ochroną, planowaniem i kształtowaniem krajobrazu.
Celem konkursu była nie tylko popularyzacja walorów krajobrazowych czy turystycznych Mazowsza, ale również uświadomienie jak ważną rolę pełni otaczająca ludzi przestrzeń. Adresatem byli uczniowie zarówno klas 0-III jak i IV-VI. Dzieci wykazały się zmysłem plastycznym oraz kreatywnością. Młodsi mieli za zadanie wykonać plakat, a starsi zrobić zdjęcie wyjątkowego miejsca na Mazowszu.
Komisja w składzie: p. Renata Jabłońska, p. Anna Frankowska, p. Marzanna Zielińska miała niezwykle trudne zdanie. Wyniki przedstawiają się następująco:
Klasy 0-III
I miejsce Piotr Źurek klasa III
II miejsce Natalia Kamelak klasa II
Lena Sałacińska klasa II
III miejsce Daniel Makowiecki klasa II
Wyróżnienie: Adam Knajp k.I
Klasy IV-VI
I miejsce Zuzanna Karczewska klasa VI
Wyróżnienie: Amelia Słoma klasa VI
Prace konkursowe były niezwykle ciekawe i kolorowe, pełne artystycznej ekspresji. Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy!
Lepiej zapobiegać niż leczyć.
Uwaga na wszawicę!!! Problem nasila się jesienią i zimą.
Ta choroba wciąż jest aktywna - mowa o wszawicy, która szczególnie uciążliwa staje się jesienią i zimą, bo właśnie wtedy nosimy na głowach czapki. Zarazić może się każdy, a w zapobieganiu główną rolę gra edukacja.
Wszawica to choroba tyleż powszechna, co wstydliwa. Temat tabu. A przecież walka z nią byłaby o wiele skuteczniejsza, gdybyśmy mówili o niej otwarcie.Drodzy Rodzice,
prosimy o systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów u dzieci. W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą, należy o tym zawiadomić nauczyciela oraz innych rodziców z klasy, podjąć wszystkie czynności prowadzące do likwidacji choroby.Stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zapobiegania
zwalczania wszawicy u dzieci1. W sytuacji zauważenia gnid lub wszy we włosach dziecka należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja.
2. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni poddać się wszyscy domownicy. Codzienne, częste czesanie gęstym grzebieniem lub szczotką, związywanie włosów w sytuacjach narażenia na bliski kontakt z innymi osobami, częste mycie włosów, przestrzeganie zasad higieny (własne szczotki, grzebienie, spinki, gumki) – utrudniają zagnieżdżenie się pasożytów.
3. Częste mycie i kontrolowanie głowy dziecka pozwala szybko zauważyć zakażenie.
4. Szampony i inne produkty „przeciw wszom” nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie powinny być stosowane jedynie jako środek zapobiegawczy. Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach tych produktów, zaleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni (mniej więcej 7 – 10 dni), w celu zabicia larw. Do kuracji trzeba użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach. Usunięcie gnid jest niezbędne ale i bardzo trudne, dlatego zaleca się ich pojedyncze ściąganie z włosów lub obcięcie włosów
.5. Grzebienie i szczotki należy myć w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu przeciw wszom i moczyć w wodzie około godziny. Ubrania prać w pralce w temperaturze 60° (temp. powyżej 53,5 zabija wszy i ich jaja). Prześcieradła, poszewki na poduszki, pościele, ręczniki i odzież należy wyprasować gorącym żelazkiem.
6. Podstawową zasada profilaktyki wszawicy jest stała, systematyczna kontrola czystości skóry głowy i włosów dokonywana przez rodziców i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia.
7. Rodzice powinni uczciwie poinformować nauczyciela i rodziców wszystkich innych dzieci z klasy, z którymi miało kontakt. Pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i w efekcie – zapobiegnie się nawracającemu wzajemnemu zakażaniu dzieci.
8. W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań (trzykrotne odsyłanie tego samego dziecka), osoba – pielęgniarka lub nauczyciel, których dyrektor upoważnił, zawiadamia o tym dyrektora szkoły w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków (zawiadomienie ośrodka pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia rodzinie potrzebnego wsparcia).
"Program dla szkół" - ankieta dla rodziców
Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w ankiecie oceniającej działania promocyjne „Programu dla szkół”(owoce, warzywa, mleko) w roku szkolnym 2018/2019.
Ankieta znajduje się pod adresem: http://www.kowr.gov.pl/ankieta/5
Ankieta jest anonimowa i będzie aktywna do 24 listopada br. Autorom zależy na zebraniu jak największej liczby informacji, dlatego liczymy na Państwa pomoc.
„Zdrowe jedzenie ma znaczenie”
Uczniowie klasy V oraz VI zainspirowani spotkaniem z dietetykiem postanowili przyrządzić pożywne i zdrowe drugie śniadanie. Na stołach królowały kolorowe i niezwykle smaczne sałatki, zdrowe ciasteczka, kanapeczki, pasty warzywne i surówki. Uroku dodawały soki owocowo-warzywne. Wszystkie potrawy były bardzo smaczne. Dzieci zgodnie oświadczają, że była to pyszna lekcja.
Archiwum Aktualności