7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie. Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie. Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.
Aktualności
Jak nie czytam jak czytam
Szkolny konkurs recytatorski
„Konkurs recytatorski poezji dziecięcej”
Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci, które interesują się sztuką recytacji i chcąc zachęcić je do czytania oraz lepszego rozumienia utworów wierszowanych podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu w naszej szkole konkursu recytatorskiego w klasach I-III pt: „Poezja dziecięca”. Najmłodsi mogli zaprezentować swoje umiejętności na forum szkolnym, dzięki czemu stali się bardziej odważni oraz otwarci na wyzwania. Ozdobą tej uroczystości była pięknie wykonana dekoracja związana tematycznie z recytowanymi wierszami oraz przygotowane przez dzieci rekwizyty. Profesjonalna komisja jurorska oceniała dobór tekstu do możliwości dzieci.
Konkurs spotkał się z dobrym odzewem ze strony dzieci. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach będziemy mogli kontynuować takie spotkania. Warto dodać, że przy organizowaniu konkursów ważna jest rola rodziców, którzy przygotowują kostiumy sceniczne, rekwizyty, dbają o jak najlepsze przygotowanie dzieci. Jesteśmy im za to wdzięczni.
Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu:
Wyróżnienie:
Jakub K. kl 1
Gabriela g. kl 3
Miejsce III
Kamila D. kl 2
Natalia B. kl 2
Kacper F. kl 1
Miejsce II
Maja M. kl 2
Maja F. kl. 2
Lena S. kl 1
Jan F. kl 1
Miejsce I
Kinga P. kl 3
Finał projektu Bernardo Bellotto - ambasador kultury
- 38
03 czerwca uczniowie klasy IV kolejny raz odwiedzili Zamek Królewski w Warszawie wraz z opiekunami p. A.Jakubczak, p.P.Kocimską, p.M.Dobrzyńską. Tym razem wizyta miała na celu podsumowanie projektu realizowanego przez cały rok szkolny „ Bernardo Bellotto-ambasador kultury”. Pierwsza część spotkania okazała się grą terenową „ Pasje króla Zygmunta III” przygotowaną przez zamkowych edukatorów, a realizowaną w królewskich salach i ogrodzie. Nasze pociechy doskonale poradziły sobie z przygotowanymi zadaniami, bezbłędnie rozwiązywały zamkowe zagadki. W drugiej części spotkania uczniowie ze wszystkich szkół biorących udział w projekcie prezentowali swoje projekty. Nasza grupa projektowa wykonała książkę pt.” Zamkowe inspiracje”. Dzieci z dumą prezentowały swoje dzieło. Przepiękne rysunki, ciekawe zadania, krzyżówki, rebusy czy zdjęcia wzbudzały ogromne zainteresowanie wśród oglądających. Na zakończenie na wszystkich uczniów czekały „zamkowe” nagrody- „złote dukaty”, magiczne ołówki i oryginalne dyplomy. Była to niezapomniana lekcja historii oraz ciekawe spotkanie z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim .
Szkolna wycieczka
- 9
W ostatnim tygodniu maja, w dn.27-29.05.2019r. uczniowie klas 4-8 wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Kotliny Kłodzkiej i Czech. Program wycieczki był bardzo bogaty i różnorodny. Pierwszego dnia przejechaliśmy do Czech, gdzie zwiedzaliśmy Jaskinię Punkvy oraz Przepaść Macochy o głębokości 138,7m. Jaskinie Morawskiego Krasu były stopniowo odkrywane w latach 1909-1933 przez roboczą grupę profesora Karla Absolona. Dalszą część zwiedzania stanowiła przejażdżka motorówką po podziemnej rzece Punkwie. Podczas przejażdżki zwiedzaliśmy Masarykowe pomieszczenie, które należy do najpiękniejszych jaskiniowych pomieszczeń tego systemu jaskiń.
Drugi dzień rozpoczęliśmy wizytą w kopalni węgla Nowa Ruda. Kopalnie z okolic Nowej Rudy należą do jednych z najstarszych w Polsce - pierwsze informacje pochodzą z początku XV w. Po 1989 r. wszystkie z nich zlikwidowano, a po latach utworzono Muzeum Górnictwa. Część muzealna to cztery sale z eksponatami, w których można poznać historię górnictwa i kopalni. Część podziemna to sztolnia, w której poczuliśmy się jak prawdziwi górnicy. Zostaliśmy wysmarowani węglem, zobaczyliśmy jak się pracowało prawdziwym górniczym sprzętem, a na koniec wyjechaliśmy autentyczną górniczą kolejką.
Po wizycie w kopalni pojechaliśmy do Parku Narodowego Gór Stołowych, gdzie odbyliśmy spacer labiryntem Błędnych Skał, wytworzonym wskutek wietrzenia piaskowca. Niestety padający deszcz zepsuł nam nieco piękne widoki. Na koniec dnia, w hotelu, nie obyło się oczywiście bez wrażeń zielonej nocy.
Trzeciego dnia przejechaliśmy do Kłodzka, gdzie przeszliśmy Podziemną Trasą Turystyczną im. Tysiąclecia Państwa Polskiego – udostępnioną do zwiedzania częścią podziemi, położonych pod kłodzką starówką. Trasa ma długość około 700 m i jest w niej kilkanaście sal tematycznych z eksponatami dotyczącymi historii miasta. Zobaczyliśmy też Twierdzę Kłodzką. W drodze powrotnej wystarczyło nam jeszcze czasu na spacer po wrocławskim rynku i zakup pamiątek. Bogaci w zdobytą wiedzę i wrażenia wieczorem wróciliśmy do domów na zasłużony wypoczynek.
Święto Rodziny na sportowo
- 35
"Będzie! Będzie zabawa! Będzie się działo!" - z takim przekonaniem, w piątek 31 maja, uczniowie, rodzice, nauczyciele wkraczali na teren boiska KS Piast Feliksów.Wszyscy oczekiwali, że tego dnia miło spędzą czas na rodzinnym festynie. I nie zawiedli się! Na przybyłych, oprócz słońca, czekało bowiem wiele atrakcji. Do skorzystania z każdej namawiały, witając przybyłych :dyrektor szkoły Marzena Dobrzyńska i przedstawicielka Rady Rodziców. A było w czym wybierać! Ruchowe zabawy integracyjne, gry planszowe, kodowanie na dywanie, turniej szachowy, rysowanki - malowanki, pokazy judo, trening piłkarski.Wielu dało ponieść się gorącym rytmom zumby. Uczniowie klas:IV- VIII rywalizowali w przygotowanych przez p. Agatę Grefkowicz konkurencjach sportowych. Maluchy natomiast przygotowały dla tych, którzy dają ich "duchowi ciepło i światło" niezwykły koncert - " Dla ciebie mamo, dla ciebie tato". Szczególnym jego momentem były pokazy taneczne klas I -III. Pod kierunkiem pań: Anny Frankowskiej i Angeliki Fronczak młodzi następcy Barysznikowa i Duncan zaprezentowali: trojaka, irlandzki taniec ludowy, układy taneczne do piosenek "Sway" i "Chocolate".Najlepszą recenzją tego tanecznego show był aplauz ,uśmiechy na twarzach widowni.Podobało się! Niezwykłe emocje budził także pokaz strażacki OSP Feliksów i policyjny motocykl. Można było również pokołysać się w rytm znanych hitów. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Sonus. Lodożercy mogli delektować się ulubionymi smakami. Miłośnicy kiełbaski chętnie skosztowali swego przysmaku podanego prosto z grilla. Pamiętając o zasadach zdrowego żywienia dzieci obdarowano jogurtami, deserkami z Bakomy oraz przekąskami firmy Helio. Podczas festynu zbierano fundusze na sztandar szkoły. Rada Rodziców rozprowadzała cegiełki, a mamy uczniów z klasy czwartej i piątej prowadziły sklepik, w którym można było zakupić różnorodne frykasy. Mniam, mniam...Nikt nie narzekał, nikt nie marudził. Było gwarno i radośnie. Rozmowy, śmiechy, niezwykłe poczucie wspólnoty. Oto jesteśmy razem! Mówią, że "dobre wspomnienia to takie, które na samą myśl o nich wywołują uśmiech na twarzy". Jesteśmy przekonani, że ilekroć uczestnicy feliksowskiej imprezy wspomną ją, to nawet w pochmurny, deszczowy dzień ich oblicze rozjaśni się. Do zobaczenia za rok!
Bezpieczna szkoła
Szanowni Rodzice,
Zapewnienie uczniom bezpieczeństwa w szkole jest priorytetowym zadaniem szkoły. Wspólnie z Państwem podejmujemy działania wychowawcze i profilaktyczne, w tym eliminujące zagrożenia i wzmacniające pożądane zachowania, zapewniamy uczniom bezpieczeństwo psychiczne i fizyczne. W szkole zostały opracowane procedury w zakresie bezpieczeństwa oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych i nadzwyczajnych oraz oraz wykaz osób i instytucji, do których można zgłosić się o wsparcie w sytuacjach wymagających pomocy psychologiczno-pedagogicznej i wychowawczej. Większość z Państwa została zapoznana z tymi procedurami podczas zebrania rodziców.
Zwracamy się z prośbą, aby w sytuacjach zagrożenia, bezzwłocznie informować wychowawcę, pedagoga, dyrektora lub innego nauczyciela lub pracownika szkoły, co pozwoli zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczniom.
Informację można zgłosić osobiście oraz poprzez włożenie jej do anonimowej skrzynki na sygnały, która znajduje się przy wejściu do szkoły lub przesłać na adres: spfeliksow@sochaczew.org.pl
Z poważaniem
Dyrektor Szkoły
Szkolny konkurs recytatorski "Chopin w polskiej poezji"
23 maja w Szkole Podstawowej w Feliksowie odbył się Konkurs Recytatorski – „Chopin w polskiej poezji”.
W konkursie udział wzięło 13 uczniów z klas IV-VIII. Publiczność oklaskiwała brawami wszystkich uczestników. Wiersze były barwnie zaprezentowane, niektóre recytacje zachwyciły komisję i uczestników konkursu. Podziwiano technikę wygłaszania utworu poetyckiego i umiejętności interpretacji.
Nad prawidłowym przebiegiem czuwała komisja w składzie: pani Jolanta Safulak, pani Agnieszka Kowalska, pani Anna Frankowska.
Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców. Zostali nimi:
Aneta Goszcz ucz. Kl. VI, Gabriel Pasiński ucz. Kl. VII
Wyróżnienia natomiast otrzymali:
Klaudia Wożnicka ucz. Kl. VI, Martyna Spilaszek ucz. Kl.VI, Alicja Sierocińska ucz. Kl. VII, Paulina Kupczyk
ucz. Kl. VIII, Michał Borek ucz. Kl. VIIIGratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym, i życzymy dalszych sukcesów. Pragniemy podkreślić, że wszyscy uczestnicy konkursu recytatorskiego zasługują na słowa uznania i podziwu. Rozdanie nagród i dyplomów nastąpi podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Na zakończenie naszego spotkania Julia Kunicka i Filip Andrzejczuk przedstawili najważniejsze informacje z życia Fryderyka Chopina.
W Kampinoskim Parku Narodowym...
- 15
Wiosna w pełni. Przyroda już dawno temu otrząsnęła się z zimowego letargu. Tik - tak, cykający zegar zbudził do życia wszystko dookoła.Drzewa strzeliły zielenią, słychać świergot ptaków, widać pnące się ku słońcu rośliny. 29 maja, w samym sercu Puszczy Kampinoskiej, uczniowie klas I i II mogli nie tylko pooddychać świeżym powietrzem. Panie: Paulina Kocimska, Ewa Kołodziejska, Marzanna Zielińska zachęcały ich także do wnikliwej obserwacji otaczającego świata. Powtarzały słowa Alberta Einsteina: " Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy lepiej wszystko zrozumiesz". Młodych miłośników natury nie trzeba było długo namawiać. Podczas zajęć, prowadzonych przez leśnika z Ośrodka Dydaktyczno - Muzealnego w Granicy, z zapałem odkrywali, działali, tropili, analizowali, wyciągali wnioski. Pełni nowych, odkrywczych spostrzeżeń wykonali w Domu Pracy Twórczej niepowtarzalne sowy. W drodze powrotnej do domów mali przyrodnicy przypomnieli sobie wiersz Hanny Zdzitowieckiej, który stanowi doskonałe podsumowanie ich wyprawy. " (...)Choć jest dziko, ale pięknie w parku narodowym" - powtarzali. I trudno się z tym nie zgodzić.
Zaproszenie
Program pikniku - 31.05.2019 r.
14.00. Otwarcie pikniku - Rada Rodziców, dyrektor
14.15 - 14.45 Zumba - Trener p.Marta
14.30 - 15.30 Trening piłkarski - Trener „ Piast” Feliksów
14.45 – 15.10 Koncert „ Dla Ciebie mamo, dla Ciebie tato”. Wychowawcy, nauczyciele
15.10 -15.40 Zabawy sportowe, ruchowe, integracyjne - Nauczyciel wych.fiz., wychowawcy klas
Rodzice
Od 15.10
Rysowanki – kolorowanki
Kodowanie na dywanie, zabawy z ozobotem
Planszówki
Turniej szachowy
15.30 - 16.00 Pokaz sztuk walki - Trener p.Marcin
16.10 – 16.40 Zawody sportowe, ruchowe, integracyjne: rodzice, nauczyciele
16.40 – 17.00 Pokaz strażacki - OSP Feliksów
17.00 -18.00 Zabawa taneczna - Zespól SONUS
PONADTO:
- rozprowadzamy cegiełki na sztandar szkoły
- Stoiska spożywcze przygotowane przez rodziców kl. IV i V
- Grill, lody
18.00 Zakończenie imprezy - Rada Rodziców, dyrektor
" Mali architekci "
- 9
Dzień dziecka zbliża się wielkimi krokami. Lista atrakcji przygotowanych przez rodziców i nauczycieli jest długa. Jedną z nich były dzisiejsze warsztaty " Mali architekci". Podczas zajęć uczniowie projektowali i budowali różne konstrukcje z klocków. Każdej klasie udało się stworzyć fantastyczne budowle. Ciekawie prezentowały się zamki, wieże, meble domowe, labirynty. Zabawy z kreatywnymi klockami pozwoliły naszym uczniom wczuć się w rolę małych architektów. Było kilka indywidualnych pomysłów, ale górę wzięła praca zespołowa. Zajęcia pobudziły u uczniów wyobraźnię i kreatywność, a wspólne budowanie sprawiło wiele radości. Na koniec warsztatów na wszystkich budowniczych czekała nagroda w postaci słodkich klocków. Nagrodą, dla nas nauczycieli, były uśmiechnięte buzie dzieci.
Przedszkolaki w Manufakturze cukierków
23.05.2019 r., najmłodsze dzieci w szkole, wraz z opiekunami, p.E. Racką i p. B. Kacprzak, wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem naszej wyprawy były warsztaty w kinie Cienema City pt." Kim zostanę kiedy dorosnę?”, które nawiązywały do różnych zawodów. Na podsumowanie spotkania przedszkolaki dostały na pamiątkę książkę. Następnie przeszliśmy do sali kinowej, gdzie obejrzeliśmy film w 3D pt: „Dzikie z natury”, na którym mieliśmy wrażenie, że zwierzęta podchodzą do nas. Drugim punktem wycieczki były warsztaty w Manufakturze Cukierków. Dzieci mogły zobaczyć jak powstają cukierki i lizaki, poznały ich historię. Miały okazję również skosztować wyprodukowanych cukierków. Po takim atrakcyjnym dniu bardzo zadowolone wróciły do domów.
Zamek 1001 drobiazgów i labiryntów
- 6
20 maja uczniowie klas III, V oraz VI kolejny raz uczestniczyli w warsztatach realizowanych w Zamku Królewskim w Warszawie. Tym razem pogoda dopisała, a zajęcia odbywały się w przepięknych pałacowych ogrodach, pełnych roślinnych labiryntów. Następnie, pod okiem doświadczonego przewodnika, starsi wyruszyli w podróż po warszawskiej Starówce. Młodsze pociechy z ogromnym zaangażowaniem poszukiwały „1001 drobiazgów” w zabytkowych komnatach. Poznawały życie codzienne króla i osób mieszkających na zamku. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w warsztatach. Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domu. Przed nami finałowa audiencja u króla.
Uczymy się pierwszej pomocy przedmedycznej
- 1
Nasza pani pielęgniarka poprowadziła dla klasy czwartej warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniom przyda się taka umiejętność, ponieważ przygotowują się do egzaminu na kartę rowerową.
Z najlepszymi życzeniami dla wszystkich mam
Myślą w przyszłość wybiegam i zaczynam marzyć, że zastąpię cię w pracy, gdy tylko dorosnę. Lecz dzisiaj za twe troski, trudy, poświęcenie,za twą miłość matczyną, nigdy nie zachwianą,mogę tylko twą szyję otoczyć ramieniem i szepnąć do ucha: dziękuję Ci mamo!
" Nie pal przy mnie proszę"
W minionym tygodniu uczniowie klasy III pod opieką wychowawcy klasy oraz pedagoga szkolnego aktywnie uczestniczyli w warsztatach pt.: „Nie pal przy mnie proszę”. To program edukacji antytytoniowej adresowany do młodszych dzieci. Ma on na celu poszerzenie informacji na temat zdrowia, kształtowanie odpowiedzialności za własne zdrowie. Poza tym uświadomienie, że palenie jest szkodliwe. Wszyscy uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Na zakończenie spotkania przygotowali zdrowy poczęstunek. Zaprosili uczniów innych klas i nauczycieli na degustację. Wszystkie przekąski smakowały wyśmienicie.
" Bezpieczna szkoła"
21.05.2019 gościliśmy w naszej szkole sochaczewskich policjantów z KPP Wydział ds. Nieletnich. Tym razem podczas spotkania z uczniami podkreślali znaczenie szacunku dla drugiego człowieka, właściwych relacji między ludźmi, postawy przyjaźni i akceptacji. Uwrażliwiali na znaczenie szybkiego reagowania w sytuacjach zagrożenia. Przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa. Policjanci poinformowali także o odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwa. Dodatkowo w minionym tygodniu, w odpowiedzi na pismo MKO, w naszej szkole przeprowadzone zostały warsztaty przez pedagoga p.Paulinę Kocimską na temat bezpieczeństwa oraz poszanowania innych osób. Tematy te zostały również omówione podczas spotkania z rodzicami i na posiedzeniu rady pedaggicznej.
WIOSENNA WYMIANA KSIĄŻEK!
W dniach 14 – 15 maja 2019r. z okazji Tygodnia Bibliotek w naszej szkole odbyła się szkolna wymiana książek pod hasłem „ KSIĄŻKA ZA KSIĄZKĘ, - podziel się radością czytania z innymi”. Chętne osoby przynosiły do biblioteki swoje przeczytane książki. Następnie mieli możliwość wymienienia jej na inną. Mamy nadzieję, że akcja choć trochę przypomniała naszym uczniom, jak ważne jest czytanie i ile płynie z niego korzyści.
Mali ogrodnicy
- 1
Zakładamy klasowe ogródki
Zaczęła się najpiękniejsza pora roku, Dłuższe i cieplejsze majowe dni zachęcają do spędzania czasu na łonie natury. Rabaty są pelne kwiatów, a warzywnik zieleni się coraz śmielej. Uczniowie klas młodszych w swoich kącikach przyrody sieją, sadzą, podlewają czyli zajmują się pielęgnacją roślin. Teraz codziennie obserwują swoje kwiaty, zioła i warzywa.
Gminny Turniej Piłki Nożnej Chłopców
Święto Polskiej Niezapominajki
- 9
Wbrew nazwie, 15 maja nie świętujemy tylko uroku drobnych, błękitnych kwiatów niezapominajki, ale doceniamy piękno i siłę przyrody wokół nas oraz ważne chwile, osoby oraz miejsca. W ramach tego święta w szkole zorganizowano wystawę plakatów, klasowych albumów, konkurs ekologiczny, kiermasz roślin oraz apel przygotowany przez uczniów klasy II. Dzieci pod kierunkiem pani Ewy Kołodziejskiej, przygotowały montaż słowno muzyczny poświęcony przyrodzie oraz tolerancji i szacunku wobec drugiego człowieka. Po przedstawieniu odbyła się szkolna debata na temat bezpieczeństwa w szkole.
Archiwum Aktualności