"Ho,ho, ho!" - 6 grudnia każdy czeka,by usłyszeć to radujące serce zawołanie. Nie inaczej było i w tym roku. Wielu pod poduszką, w bucie lub w skarpecie znalazło drobiazg zapowiadający "deszcz prezentów" jaki, miejmy nadzieję, Mikołaj podrzuci nam pod bożonarodzeniowe drzewko. Rodzice uczniów z klas I-III, z pomocą wychowawczyń, także przygotowali dla swoich pociech niezwykły, mikołajkowy upominek. Adepci edukacji wczesnoszkolnej udali się bowiem tego dnia do Teatru Kamienica w Warszawie na spektakl pt."Tytus, Romek i A'Tomek czyli jak zostać artystą". Ach, cóż to było za barwne, pełne poczucia humoru, oryginalne przedstawienie! Genialny naukowiec - profesor T'alent zapragnął uczłowieczyć szympansa Tytusa. Narzędziem służącym do realizacji tego celu została sztuka. Podróżując z legendarnymi bohaterami komiksów Papcia Chmiela poznaliśmy zabytki architektoniczne Londynu, Paryża. Dowiedzieliśmy się czym jest abstrakcja, kontrast, horyzont. Tytus poznał historię malarstwa, stał się artystą. My natomiast zrozumieliśmy jaką wartość w życiu człowieka ma sztuka. W drodze powrotnej złamaliśmy zasady zdrowego żywienia i wstąpiliśmy do McDonald'sa. Uznaliśmy wszak, że w tym wyjątkowym dniu możemy sobie pozwolić na kulinarne szaleństwo.To był wspaniały wyjazd! Poczuliśmy, że zbliża się Boże Narodzenie - magiczny czas wielobarwnych choinek, kuszących swym blaskiem zabawek. Święta tuż,tuż...
Aktualności
Z wizytą w Teatrze Kamienica
Szkolne konkursy świąteczne:
Zapraszamy uczniów do udziału w konkursie:
* na najładniejszą kartę świąteczną.
* na Szopkę Bożonarodzeniową.
* na List do Świętego Mikołaja. Listy wrzucamy do skrzynki ustawionej na piętrze koło św.Mikołaja.
Termin składania prac do 14.12.2018r.
Szegółowe zasady konkursów wywieszone na tablicy ogłoszeń w szkole.Opiekunowie konkursów: A.Jakubczak, J.Safulak
Świąteczny czas w oddziale przedszkolnym
6.12.2018 r. dzieci zaprosiły swoich rodziców do swojej klasy na świąteczne warsztaty. Przedszkolaki powitały gości piosenkami i wierszykiem o tematyce świątecznej. Po krótkiej prezentacji swoich umiejętności wszyscy wzięli się ochoczo do pracy. Dzięki niej powstały piękne ozdoby, bombki i łańcuchy, które dzieci wspólnie z rodzicami zawiesili na choince. Gdy na świątecznym drzewku zaświeciły się lampki, do Sali zapukali pomocnicy Świętego Mikołaja, którzy przynieśli dla dzieci słodkie upominki oraz nowe klocki do wspólnych zabaw w przedszkolu.
25
Dzień postaci z bajek i wycieczka do Płocka
28.11.2018 r. dzieci obchodziły dzień postaci z bajek. Dzień rozpoczął się rozwiązywaniem zagadek związanych z bajkami. Przedszkolaki bez problemu poradziły sobie z tym zadaniem. Dzieci doświadczyły także trudnej pracy Kopciuszka. Po obejrzeniu bajki, spróbowały swoich sił w przebieraniu grochu od fasoli. Tego dnia odwiedziła nas, opiekująca się szkolną biblioteką, p. Agnieszka Kowalska, która przeczytała dzieciom historię Jasia i Małgosi. Dzień zakończył się wspólnym kolorowaniem bajkowych ilustracji. Nasze obchody dnia postaci z bajek trwały dwa dni. 29.11.2018 r. dzieci wraz z opiekunami, p. Ewą Racką i p. Angeliką Fronczak, pojechały na wycieczkę do Teatru Dramatycznego w Płocku, gdzie obejrzały spektakl pt: „ Królewna Śnieżka”. Przedszkolaki były zachwycone grą aktorską, na którą spontanicznie reagowały brawami. Po spektaklu dzieci udały się do sali „Happy Park” na wspólne zabawy. Tam czekała na nich niespodzianka; przedszkolaki zostały wprowadzone w atmosferę zbliżających się Andrzejek. Dzieci przywitała wróżka, która próbowała odkryć przed nimi tajemnice przyszłości. Po wyczerpującej zabawie przedszkolaki zregenerowały siły przy wspólnym posiłku. Dzieci zmęczone ale szczęśliwe wróciły do swoich domów.
Dzień Pluszowego Misia w Oddziale Przedszkolnym
27.11.2018 r. wszystkie przedszkolaki obchodziły światowy dzień pluszowego misia. Z tej okazji przyniosły do szkoły swoje ulubione misie. Były to różne maskotki, duże i małe, ale wszystkie przyjemne w dotyku. Tego dnia dzieci brały udział w różnych atrakcjach: poznały historię powstania pluszowego misia, przeczytały z misiem bajkę, zatańczyły misiowy taniec a na koniec stworzyły misiowe maski, w których zapozowały do wspólnego zdjęcia. Tego dnia również, w ramach projektu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”, dzieci pożegnały naszego misia – Rysia, który wyruszył w swoją daleką podróż po Polsce. Odwiedzi on 9 przedszkoli z różnych stron kraju. Dzieci nie mogą się doczekać, kiedy wróci do nas ze swoim dziennikiem podróży.
„ ZDROWY - KOLOROWY ZAWRÓT GŁOWY ”
"Dobre chęci i motywacja pomogą wiele i w tym racja.
Jedz dużo warzyw i owoców wiele, bo to są Twoi najlepsi przyjaciele.”W minionym tygodniu uczniowie klasy VI wraz z pedagogiem szkolnym Pauliną Kocimską uczestniczyli w lekcji na temat zdrowego stylu życia. Przedstawiono zasady zdrowego odżywiania oraz różnych form aktywności. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta przygotowali pyszny, kolorowy poczęstunek. Dominowały soki ze świeżo wyciskanych owoców, które przyrządzone zostały pod kierunkiem babci jednej z uczennic – p. Barbary Spilaszek. Doskonale smakowały szaszłyki owocowe, sałatki i kanapki., suszone przekąski oraz własnoręcznie upieczone ciasteczka i pancake. Wszyscy uczniowie uczestniczyli w zajęciach z ogromnym zaangażowaniem. Była to niesłychanie, smaczna lekcja…
„100 minut żywej historii na 100 lecie Niepodległości”.
- 1
Klasa VIII wraz z nauczycielem historii wybrała się do Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Sochaczewie aby uczestniczyć w przygotowanym dla szkół projekcie „100 minut żywej historii na 100 lecie Niepodległości”. Lekcja żywej historii odbywała się w wagonie kolejowym, dokładnie w tym miejscu, w którym podpisano porozumienie o zakończeniu I wojny światowej, w Compiegne. Dowiedzieliśmy się o szczegółach tej umowy oraz o sytuacji Polski na dzień przed 11 listopada 1918 roku. Następnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną o dziejach Sochaczewa w latach 1914-1918 oraz o jego rozwoju po I wojnie światowej. Najciekawsze było na koniec: Muzealna Gra Terenowa "W poszukiwaniu Bryki Marszałka Piłsudskiego”. Należało na terenie Muzeum odnaleźć hasła, rozwiązać zagadki i przydzielić punkty. Wszyscy ukończyli grę i dostali nagrody. Miło i przyjemnie spędziliśmy tam 2 godziny. Lekcję muzealną oceniamy 10 / 10.
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2018/19- informacje dla uczniów i rodziców
Żegnamy księdza prałata Antoniego Jaszczołta
3 grudnia 2018r. odbył się pogrzeb księdza prałata, Antoniego Jaszczołta. Mszę w intencji jego duszy odprawił biskup Andrzej Dziuba, a na mszy i pogrzebie obecna była również delegacja uczniów, nauczycieli oraz rodziców z naszej szkoły.
W poczuciu ogromnej straty żegnamy Ś.P proboszcza parafii Narodzenia N.M.P. w Trojanowie Ks. Prałata Antoniego Jaszczołta.
" Złóż życzenia Marszałkowi"
W listopadzie 2018 r. uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji "Złóż życzenia Marszałkowi". Własnoręcznie przygotowali kartki z życzeniami dla Marszałka Józefa Piłsudskiego. Każda kartka była wyjątkowa, ozdobiona biało – czerwonymi elementami, a życzenia odbiegały od zwyczajowego szablonu. Na kartkach pojawiły się polskie symbole narodowe, postać Józefa Piłsudskiego, Kasztanka – ulubiona klacz Marszałka, itp. W środku pocztówek uczniowie umieścili życzenia i podziękowania dla Marszałka. Wszystkie kartki zostały wysłane do Muzeum w Sulejówku. Koordynatorką akcji była pani Ewa Kołodziejska wychowawczyni klasy II. Dziękujemy za kolejną lekcję historii.
" Moja historia" - spektakl profilaktyczny
26 listopada uczniowie klas IV-VIII obejrzeli spektakl pt: „Moja Historia” w wykonaniu artystów Teatru Kurtyna z Krakowa. Główny bohater Michał miał widoczne braki w edukacji, największe w nauce historii. Jego życie toczyło się głównie w Internecie, gdzie zamieniał się w Michaela Robocompa. Jednak nieustanne przesiadywanie przed ekranem monitora komputera powoduje zagubienie bohatera. Nie ma przyjaciół, nie potrafi nawiązać relacji. Wskutek różnych zdarzeń Michał zaczyna dążyć do realizacji celów w świecie realnym, próbuje odbudować swoją tożsamość oraz miejsce w grupie życzliwych mu osób.
Klasa czwarta w bibliotece
„ Nie trzeba mieć wielkich bibliotek, by przyjacielem książki zostać”
Hanna Łochocka
28 listopada klasa czwarta odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną w Sochaczewie. Głównym celem było zapoznanie uczniów z lokalem biblioteki, jej księgozbiorem; przedstawienie zasad funkcjonowania biblioteki oraz obchodzenia się z książką. Uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu na temat zasobów, katalogów i regulaminu biblioteki. Pani bibliotekarka zaprezentowała dzieciom lokal biblioteczny, omówiła zasady korzystania z katalogu alfabetycznego, pokazała karty książek i karty czytelnika. Zaprosiła także do aktywnego korzystania z biblioteki. Bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę wróciliśmy do szkoły.
Twórcze myślenie
Warsztaty dotyczące twórczego i kreatywnego myślenia dla uczniów z naszej szkoły poprowadził psycholog z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Sochaczewie pan Kamil Duda. Dzięki efektywnej pracy samodzielnej i grupowej uczestnicy warsztatów odkrywali w sobie pokłady do tej pory nieznanych możliwości i twórczych pasji!
Wizyta u króla
Jak wyglądał król? Gdzie mieszkał? Co robił? Czym zajmowali się dworzanie i służba? Na te pytania dzieci
z klasy IV, V oraz VI szukały odpowiedzi spacerując po wybranych salach Zamku Królewskiego w Warszawie.
Piękne komnaty przywołały nie tylko dawne wieki, ale także okazały się doskonałym miejscem unaocznienia
historii.Nasze pociechy nauczyły się dworskiego ukłonu, poznały podstawy etykiety dworskiej. Jednak dwór
to nie tylko król. Uczniowie oglądali splendor z jakim król witał znakomitych gości oraz zwiedzali ukryte miejsca, w których rezydowała służba. Ważne obowiązki spełniali paziowie, kamerdynerzy, lokaje, kucharze. Dzieci poznały specyfikę ich pracy oraz sekrety. W czasie przedstawienia w „Arkadach Kubickiego”, na zakończenie wizyty w zamku, uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią Tadeusza Rejtana. Był to jedyny poseł, który nie zgadzał się na rozbiór Polski. Wycieczka okazała się wspaniałą, interaktywną lekcją historii, którą zapamiętamy na długo.
Dzień życzliwości, tolerancji i pozdrowień
21 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości, Tolerancji i Pozdrowień.
W tym roku była to środa. Wspólnie z wychowawcami klas i Samorządem Uczniowskim obchodziliśmy ten dzień w naszej szkole, aby przypomnieć wszystkim dużym i małym, jak ważne w naszym życiu są:
- uprzejmość,
- tolerancja,
- dobre słowo,
- uśmiechanie się do siebie,
- wspólne rozwiązywanie problemów i drobne przyjemności czynione sobie nawzajem.Główną ideą obchodów Dnia Życzliwości jest uzmysłowienie i przypomnienie ludziom o tym, iż tylko wzajemna życzliwość , tolerancj może stać się podstawą do zbudowania pokoju i pomyślnych relacji międzyludzkich na całym świecie. Uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Człowiek życzliwy zawsze znajduje pomocników i sprzymierzeńców, łatwiej pokonuje wszelkie przeszkody i nawiązuje kontakty. Życzliwość i tolerancja mają tak niezwykłą moc, że wytwarzają miłą atmosferę i dają wiele radości, zacieśniają więzy między ludźmi i dają możliwość partnerskiej współpracy. Życzliwość umożliwia rozwiązywanie konfliktów, integruje zespół klasowy oraz pomaga w realizacji wielu czynności i zadań. Istotne jest także to, że aby uzyskać pomoc i sympatię, trzeba samemu dać coś z siebie innym. Zauważa się, że na co dzień mało używa się podstawowych słów grzecznościowych i brakuje życzliwych zachowań. Ludzie stają się coraz bardziej oschli, nie uśmiechają się, nie zauważają tego, co się dzieje wokół.
Obchody Dnia Życzliwości i Tolerancji sprzyjają integracji społeczności klasowej i szkolnej.
Kapituła Orderu Życzliwości nadała tytuł Życzliwości wybranym uczniom z każdej klasy. Uczniowie
z klasy VIII przygotowali apel na którym wręczono ordery samodzielnie zaprojektowane i wykonane przez nasze koleżanki z klasy VII. Klasa VI wykonała fotoramkę "Jestem Życzliwy".
Szkolna akcja " Jestem widoczny, jestem bezpieczny"
W Szkole Podstawoej w Feliksowie realizowana jest akcja "Jestem widoczny, jestem bezpieczny". Jej celem jest podejmowanie działań profilaktycznych w zakresie poprawy stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na terenie szkoły i poza jej obrębem oraz zapobieganie zagrożeniom, na jakie narażony jest dorastający młody człowiek. Akcję w szkole przeprowadzili pod kierunkiem nauczyciela techniki uczniowie klasy czwartej.
Komunikat - 12 listopada 2018r.
W związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego
z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2018 r., poz. 2117), na podstawieArt. 1. Dzień 12 listopada 2018 r. jest Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Art. 2. Dzień 12 listopada 2018 r. jest dniem wolnym od pracy.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Feliksowie informuje, że w poniedziałek 12 listopada 2018 roku nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczne i opiekuńczo- wychowawcze.
Dyrektor Szkoły
Marzena Dobrzyńska
Obchody setnej rocznicy odzyskania przez POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
W tym roku przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji w całym kraju odbywają się okolicznościowe imprezy. Oczywiście, do tak ważnych obchodów włączyła się społeczność naszej szkoły. Od początku roku zorganizowaliśmy wiele akcji promujących historię 100 lat Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej i naszej Małej Ojczyzny. Między innymi odbyły się rajdy rowerowe po naszej okolicy, konkursy: historyczny: "Jeden z 50" oraz konkurs recytatorski. Wykonaliśmy wiele plakatów, rysunków oraz zdjęć upamiętniających ten szczególny dla Polski jubileusz. Uczniowie wszystkich klas nauczyli się Hymnu Narodowego, a w swoich klasach na gazetkach, oknach umieszczali polskie symbole narodowe. Zwieńczeniem naszych całorocznych poczynań była szkolna akademia na 100-lecie Niepodległej.
W dniu 8 listopada w Szkole Podstawowej w Feliksowie wydarzyła się rzecz niezwykła, bez precedensu. Obrady Sejmy Rzeczypospolitej Polskiej zostały przeniesione do budynku naszej szkoły. Marszałek Sejmu powitał wszystkie posłanki i posłów oraz zaproszonych gości: przewodniczącego Rady Gminy Sochaczew, Sekretarza Gminy, dyrektora GZEAS-u, przewodniczącą Rady Rodziców, przedstawicieli Gminnej Straży Pożarnej oraz rodziców i otworzył obrady zatytułowane: Odrodzona, demokratyczna Polska. Wszyscy posłowie zabierali głos. Mówili o historii hymnu, który również został odśpiewany, przeprowadzili nas prozą i poezją przez zabory, przez powstania, przez Legiony, przez I wojnę światową aż do dnia 11 listopada 1918 roku. Posłowie przytoczyli jednak i dalsze losy naszej ojczyzny. Omówili wybuch i zakończenie II wojny światowej, powstanie warszawskie, czasy komuny, powstanie NSZZ „Solidarność”, obrady okrągłego stołu. Historię naszej wolnej ojczyznę posłowie zakończyli wydarzeniem wstąpienia Polski w dniu 1 maja 2004 roku do Unii Europejskiej. Słowa posłów przeplatane były pieśniami patriotycznymi, które wykonywał chór szkolny. Odczytane też zostały piękne życzenia, które każda klasa składała Polsce. Na zakończenie obrad marszałka o głos poprosił przewodniczący Rady Gminy Sochaczew pan Czesław Ćwikliński. Podziękował za możliwość uczestniczenia w obradach Sejmu i wszystkim zebranym życzył wolnej, bezpiecznej Polski. Po ponad godzinnych obradach marszałek Sejmu podziękował wszystkim posłom za dogłębną dyskusję, po czym zamknął obrady.Podczas spotkania rozstrzygnięto konkursy, dyrektor szkoły najlepszym uczniom wręczyła nagrody i był okoliczościowy tort. Po akademii uczniowie z klas IV- VIII wyszli na plac przed szkołę, aby ułożyć "żywą datę" -1918. Tego dnia, wieczorem, odbyło się spotkanie z rodzicami na którym uczniowie powtórzyli część artystyczną, a rodzice przygotowali poczęstunek " Dobre, bo Polskie", oczywiście w barwach biało - czerwonych. Grupa Producentów IDEALSAD dostarczyła nam piękne jabłka. To był wzruszający i bardzo emocjonujący dzień.
W piątek odśpiewaliśmy o godz.11.11 cztery zwrotki " Mazurka Dąbrowskiego" ,tak jak uczyniła to większość szkół w Polsce. Za nami i przed nami czas na świętowanie 100-lecia Niepodległości w naszej Ojczyźnie. Niech to będzie czas wypełniony wspólnotą, radością, zabawą, ale też i zadumą nad historią i jej bohaterami.
Wszystkim zaangażowanym w organizację 100. rocznicy Niepodległości Polski, nauczycielom, rodzicom, uczniom, pracownikom szkoły, Grupie Producentów IDEALSAD dyrektor Szkoły Podstawowej w Feliksowie serdecznie dziękuje.
Zaproszenie
Polska Niepodległa
Dyrektor, Rada Pedagogiczna oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Feliksowie mają zaszczyt zaprosić wszystkich rodziców na uroczystą akademię z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości, która odbędzie się 8 listopada 2018r. o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej w Feliksowie.
Po akademii odbędą się spotkania rodziców z wychowawcami klas, na które serdecznie zapraszamy.
Organizm w dobrym nastroju
Pod koniec października obchodzony jest „Światowy Dzień Walki z Otyłością.” Mając na celu promowanie zdrowego stylu życia i zasad prawidłowego odżywiania się zaprosiliśmy do naszej szkoły eksperta p.Sylwię Matusiak - dietetyczkę „Projektu Zdrowie”, która przypomniała zasady kampanii społecznej „Jak działa ZDROWY człowiek”. Ponadto omówiła ona znaczenie witamin dla całego organizmu, przypomniała znaczenie regularnego spożywania posiłków, przeanalizowała konsekwencje nieprawidłowego odżywiania się. Uczniowie aktywnie odpowiadali na zadawane pytania. Zwieńczeniem spotkania było wysłuchanie piosenki pt. „Organizm w dobrym nastroju”.
Dziękujemy za cenne rady i wskazówki.
Archiwum Aktualności