Żuraw z origami
Celem akcji jest rozwijanie wyobraźni geometrycznej i wiedzy z geometrii przestrzennej, sprawności manualnej i koncentracji oraz kształtowanie zamiłowania do sztuki origami, jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu. Jako społeczność szkolna, chcemy także przeciwstawić się wojnie w Ukrainie oraz w inny sposób niż „ Topienie Marzanny” powitać pierwszy dzień wiosny. Naszym pragnieniem jest zrobienie 1000 kolorowych żurawi.
Dlaczego właśnie żuraw?
Żuraw jest jednym z najsłynniejszych modeli japońskiego origami, symbol pomyślności i pokoju. Japońskie legendy mówią, że żurawie żyją przez 1000 lat, dlatego Japończycy wierzą, że złożenie 1000 żurawi przynosi zdrowie i długie życie. Zarówno osobie składającej papierowe żurawie, jak i osobie nimi obdarowanej powinno także spełnić się jedno marzenie.
Słynna jest wzruszająca historia 12-letniej japońskiej dziewczynki Sadako Sasaki, która po zrzuceniu bomby atomowej na Hiroschimę zachorowała na białaczkę. Znała legendę o papierowych żurawiach i postanowiła złożyć ich 1000, aby odzyskać zdrowie. Jej życzeniem, w którego intencji rozpoczęła tę pracę, było zakończenie cierpień wszystkich chorujących dzieci i sprowadzenie pokoju na ziemię. Przed śmiercią Sadako zdążyła złożyć 644 żurawie. Koledzy ze szkoły dokończyli jej dzieło i zainicjowali wzniesienie pomnika przedstawiającego dziewczynkę ze złotym żurawiem origami w dłoniach. Co roku w rocznicę ataku na Hiroszimę wielu Japończyków przychodzi tam i stroi pomnik kolorowymi żurawiami.
Zachęcamy więc całą społeczność szkolną, rodziców, dziadków do wspólnej zabawy składania żurawi.