Puk, puk... Dzisiaj rano zastukała do drzwi naszej klasy. Przyznajemy - spodziewaliśmy się jej wizyty. My - drugoklasiści przygotowaliśmy się do niej doskonale. Każdy, 21 marca, miał na sobie coś w kolorze zielonym. Kiedy zapachniało, zajaśniało chóralnie krzyknęliśmy: Wiosna, ach to ty! I zabraliśmy się do pracy. Tworzyliśmy dzieła plastyczne, śpiewaliśmy piosenki, rozwiązywaliśmy kalambury związane z tą porą roku, która budzi wszystko dookoła. Nas też wyrwała z zimowego marazmu. Przekonani, że teraz i życie się ociepli radośnie zanuciliśmy: Ja jeszcze z wiosną się rozkręcę, ja jeszcze z wiosną się roztańczę.
Zielono nam...
- 3
Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki
Corocznie od 2005 roku 21 dnia marca obchodzi się Światowy Dzień Zespołu Downa. Wyznaczona przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa data nie jest przypadkowa - nawiązuje do trisomii 21, czyli nieprawidłowości chromosomalnej związanej z obecnością dodatkowej kopii całego lub części chromosomu 21. Od 2012 r. pieczę nad obchodami Dnia Zespołu Downa sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Jaki jest cel istnienia Światowego Dnia Zespołu Downa?
W tym roku kampania Światowego Dnia Zespołu Downa skupia się na pytaniu „Włączanie społeczne - co to znaczy?” Tego dnia szczególnie pochylamy się nad problemem zwiększenia efektywności działań i systemów umożliwiających osobom z Zespołem Downa pełne uczestnictwo w życiu społecznym oraz organizowania wsparcia ich samodzielności.
Jednym z tradycyjnych już sposobów włączenia się do obchodów Dnia Zespołu Downa jest założenie niepasujących, kolorowych skarpetek. Pamiętajmy!
Czym jest zespół Downa?
Zespół Downa to najczęstsza chromosomalna wada rozwojowa u nowo narodzonych dzieci, w związku z tym, jak podkreślił Brian Stratford, należy pamiętać, że „nie jest chorobą, lecz częścią naszego bogatego i zróżnicowanego dziedzictwa biologicznego” (Minczakiewicz, Błeszyński 2019; za: Stratford 1993). Podaje się, że każdego roku na 750 urodzonych dzieci u jednego rozpoznaje się zespół Downa. W Polsce żyje około 60 tysięcy osób z trisomią 21.
Jakie są cechy zespołu Downa?
Obserwowane w tej grupie osób są:
-
opóźnienia rozwoju,
-
zaburzenia mowy,
-
zaburzenia komunikacji.
Należy to wiązać głównie z:
-
licznymi wadami i anomaliami w budowie ciała oraz
-
niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniem rozwoju funkcji poznawczych.
Ponadto duży wpływ na osiąganie umiejętności rozwojowych u dzieci z Zespołem Downa mają:
-
choroby współwystępujące, m.in. często występujące wady słuchu, epilepsja, zaburzenia endokrynologiczne, choroby układu oddechowego,
-
czas wprowadzenia i intensywność oddziaływań terapeutycznych.
Odpowiednia, wzmożona stymulacja dzieci z Zespołem Downa jest niezmiernie ważna przede wszystkim w pierwszych pięciu latach życia ze względu na największą plastyczność mózgu.
Źródło:
- Błeszczyński J.J., Kaczorowska-Bay K., red. naukowa (2012), Diagnoza i Terapia Logopedyczna osób z niepełnosprawnością intelektualną, [w] Milewski S., Czaplewska E., Logopedia XXI wieku, Gdańsk, Harmonia Universalis
- Strefa Logopedy
-
Rekrutacja do szkoły i oddziałów przedszkolnych
Rekrutacja do przedszkola, oddziałów przedszkolnych oraz klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Feliksowie, w roku szkolnym 2022/2023, odbędzie się w terminach określonych w Zarządzeniu Wójta Gminy Sochaczew. Zainteresowanych rodziców prosimy o zapoznanie się z ZARZĄDZENIEM Nr 5.2022 z dnia 28 stycznia 2022 roku, w sprawie: ustalenia harmonogramu czynności i terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, na rok szkolny 2022/2023 do oddziałów przedszkolnych oraz do pierwszych klas szkól podstawowych na terenie Gminy Sochaczew.
Załączniki:
Zarzadzenie_nr_5_2022.pdf
Wniosek_o_przyjecie_dziecka_do_szkoly_podstawowej_lub_oddz._przedszkolnego.pdf
Zgoda_rodzicow_na_przetwarzanie_danych_osobowych.docx
termin_rekrutacji_oddzial_przedszkolny.pdf
termin_rekrutacji_kl.1.pdf
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
W dniach 28 - 29 marca 2022 r. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Trojanowie uczniowie naszej szkoły mogą uczestniczyć w Rekolekcjach Wielkopostnych. Harmonogram wyjść na rekolekcje został przekazany wychowawcom klas.
Pragnę nadmienić, że rekolekcje odbywają się w czasie trwania zajęć opiekuńczych. Dla uczniów nieuczęszczających na lekcje religii zostanie zorganizowana opieka i zajęcia w szkole (czas rekolekcji to około 1,5 godziny każdego dnia)
Dzień matematyki w klasie I
Nie od dziś wiadomo, że matematyka to królowa wszystkich nauk. My pierwszaki, uwielbiamy zabawy matematyczne i dlatego postanowiliśmy wspólnie pobawić się i porywalizować między sobą. Na początku zrobiliśmy szybką: „burzę mózgów”. Zastanawialiśmy się: „Gdzie jest ta matematyka?” Okazało się, że wszędzie.
Potem pobawiliśmy się w różne gry matematyczne, dodawaliśmy i odejmowaliśmy liczby, kodowaliśmy i kolorowaliśmy matematyczne zawiłości.
To był dzień niezapomnianych wrażeń, wszyscy dobrze bawili się matematyką wcale o niej nie myśląc.
Konkurs- „Wydajemy własną książkę”
Po raz osiemnasty Biblioteka Pedagogiczna w Sochaczewie organizuje konkurs „Wydajemy własną książkę” pod tytułem „Pamiętajcie o ogrodach, czy tak trudno być poetą”
W tym roku do konkursu zaprosiliśmy nauczycieli ze szkół z powiatu sochaczewskiego, a także akademickich. Po raz pierwszy w historii konkursu będziemy wymagać utworów wierszowanych. W tym roku oczekujemy prac na temat „Pamiętajcie o ogrodach, czy tak trudno być poetą”. Będą cztery kategorie wiekowe, szkoły podstawowe: klasy 1-4, klasy 5-8, szkoły średnie i nauczyciele. Książki należy do nas dostarczać do końca marca. - Jury będzie brało pod uwagę zgodność pracy z tematem. Oczekujemy utworów wierszowanych na temat przyrody naszej najbliższej okolicy. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w tym konkursie.
- mówi dyrektor placówki Elżbieta Szczypińska.
Książki powinny zostać wykonane w formacie A4 i nie powinny przekroczyć 20 stron. Każda nadesłana praca będzie oceniana pod względem: zgodności z tematem konkursu, literackim, plastycznym, edytorskim.
Celem konkursu jest kształtowanie kultury czytelniczej i twórczej aktywności dzieci i młodzieży. Pobudzenie wyobraźni dzieci i młodzieży, podjęcie próby samodzielnej twórczości literackiej, ilustratorskiej oraz edytorskiej. Kształtowanie więzi z miejscem zamieszkania, regionem.
Szczegółowe informacje w bibliotece szkolnej. Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie!
„KOLEJOWE ABC”
We wtorek, 8 marca w klasie III odbyły się zajęcia pod hasłem „Kolejowe ABC”. Jest to ogólnopolska kampania z zakresu bezpieczeństwa kolejowego realizowana przez Urząd Transportu Kolejowego. Podczas tego spotkania uczniowie poprzez zabawę, quizy, narzędzia mobilne i prezentację multimedialną dowiedzieli się jak należy zachować się na peronie, w pociągu, gdy zbliżamy się do przejazdu kolejowego. Wraz z sympatycznym nosorożcem Rogatkiem poznali zasady bezpieczeństwa w obszarach kolejowo – drogowych. Poznali również znaki, które można spotkać w okolicach przejazdu kolejowego.
Na koniec spotkania każde dziecko dostało drobny upominek, a czas spędzony podczas tych zajęć dostarczył uczniom wielu ciekawych i praktycznych wiadomości.
Wycieczka do kina i pizzerii
- 1
15 marca dzieci z grupy przedszkolnej 0a, wraz z opiekuna p. B.Kacprzak i E.Racką, wybrały się na wycieczkę do Sochaczewa. Pierwszym punktem był seans w kinie. Przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały film animowany pt:”Sing 2”. Po seansie dzieci udały się do pizzerii Da Grasso, gdzie wzięły udział w warsztatach „Mały Kucharz”. Była to niezapomniana kulinarna przygoda, zabawa i nauka podczas której przedszkolaki przygotowywały samodzielnie pizzę w restauracji. Każde dziecko zostało zaopatrzone w firmowy fartuszek, stolnicę i wałek. Następnie wybierało rodzaj pizzy, którą chciało przygotować i otrzymało składniki niezbędne do jej przyrządzenia. Możliwość przygotowania własnej pizzy dostarczył uczestnikom wiele radości. Na sam koniec odbyła się degustacja swojego dzieła. Była to świetna zabawa i jednocześnie nauka, pozwalająca rozbudzić u naszych przedszkolaków prawdziwe talenty kulinarne.
OZDOBY, KOSZYCZKI, ŚWIĄTECZNE ZAJĄCZKI
Zapraszamy Uczniów Naszej Szkoły do zabawy !
Zachęcamy do wykonania prac wielkanocnych , ozdób, koszyczków, kurczaczków, zajączków, pisanek, które zostaną przeznaczone na Szkolny Kiermasz Świąteczny. Wasze prace przyjmujemy do 29 marca 2022r. w oddziale przedszkolnym 0b.
Konkurs KRUS: "Bezpiecznie na wsi"
Jednym z działań prewencyjnych na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym jest organizacja konkursu dla uczniów wiejskich szkół podstawowych, promującego pozytywne zachowania związane z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego.
Konkurs przebiega pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, a współorganizatorami tego przedsięwzięcia są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Partnerem strategicznym konkursu jest Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, a partnerem wspierającym – Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Patronat medialny sprawują: platforma informacyjna AgroNews.com.pl, Gospodarz.pl – Twój Portal Rolniczy, Tygodnik Poradnik Rolniczy, Rolniczy Przegląd Techniczny, portal wiescirolnicze.pl oraz magazyn rolniczy Agro Profil.
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy w gospodarstwie, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania upadkom osób pracujących i przebywających w gospodarstwach rolnych.
Sposób zgłaszania prac oraz warunki uczestnictwa w konkursie określa Regulamin. Więcej informacji na ten temat można uzyskać we właściwej dla miejsca zamieszkania jednostce terenowej KRUS – dane kontaktowe znajdują się pod linkiem www.krus.gov.pl/niezbednik/mapa-krus/
Na każdym etapie konkursu autorzy najciekawszych prac otrzymają nagrody ufundowane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, współorganizatorów oraz patronów Konkursu. Prace laureatów będą publikowane również w materiałach popularyzatorskich Kasy.
Przedszkolaki Solidarne z Ukrainą
Przedszkolaki z grupy 0b wspierają dzieci ukraińskie, które musiały opuścić swój kraj, i są gotowe wspierać je w tych trudnych chwilach. W naszej klasie pojawiła się nowa koleżanka o imieniu Maria, rodzice wraz z dziećmi przygotowali dla niej wyprawkę, aby Marysia poczuła się u nas swobodnie i miło ;) W geście solidarności z mieszkańcami Ukrainy wykonaliśmy flagi i serca w tych barwach.
#solidarnizukrainą
10 marca przedszkolaki z oddziału 0a, w ramach wsparcia emocjonalnego obejrzały krótki film, który został dostosowany do wieku dzieci. W geście solidarności z Ukrainą, dzieci ubrały się tego dnia na niebiesko-żółto oraz wykonały w tych barwach serca.
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/informacja-dla-rodzicow-dzieci-przybywajacych-z-ukrainy
Materiał przygotowany dla rodziców uczniów przybywających z Ukrainy zawiera informację o dokumentach, jakie są wymagane, aby zapisać dziecko do szkoły. Przyjęcie do szkoły wymaga złożenia wniosku, a decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje z urzędu, a inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe w miarę posiadania wolnych miejsc. Jeśli w wybranej placówce nie ma wolnych miejsc, potrzebny jest kontakt z urzędem gminy.
Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych przez szkołę oraz zostać objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.
Informacja_dla_rodzicow_dzieci_przybywajacych_z_Ukrainy_-_wersja_w_jezyku_ukrainskim.pdf
Informacja_dla_rodzicow_dzieci_przybywajacych_z_Ukrainy_-_wersja_w_jezyku_polskim.pdf
Porozmawjajmy o wojnie w Ukrainie - film dla dzieci
Drodzy Rodzice,
W najbliższym czasie przyjmiemy do szkoły dzieci z Ukrainy. Potrzebują czasu, by się oswoić, osłuchać, zrozumieć nową rzeczywistość, przyzwyczaić do nowej szkoły, nauczycieli, wymagań.
Przygotujmy nasze dzieci, że mogą pojawić się w ich klasach koledzy i koleżanki z Ukrainy. Zachęcamy do wspólnego obejrzenia tego filmu.
https://www.youtube.com/watch?v=nFTWd4hCPwQ
Podziękowanie za dary dla Ukrainy
- 1
„ Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka.” Janusz Korczak
Zakończył się pierwszy tydzień zbiórki w ramach akcji "Solidarni z Ukrainą". Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji, za zaangażowanie oraz wielkie serce włożone w organizację pomocy na rzecz poszkodowanych w konflikcie zbrojnym na Ukrainie. Efekty przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Spłynęło do nas wiele darów, w tym: koce, kosmetyki, środki higieny osobistej, środki czystości, leki i środki opatrunkowe, artykuły spożywcze, zabawki, odzież, obuwie. Pragniemy poinformować, że w czwartek przekazaliśmy dary do Urzędu Gminy w Sochaczewie i transport pojechał już na Ukrainę. Przygotowaliśmy również paczki, które trafiły do rodzin przebywających na terenie naszej gminy.
Zbiórka ciągle trwa, bo potrzeb jest bardzo dużo. Wierzymy, że nadal możemy na Was liczyć. Mamy nadzieję, że te wszystkie działania pokażą, jak bardzo solidarni jesteśmy w stosunku do naszych sąsiadów. Prosimy o: żywność z długim terminem ważności, środki czystości, koce, pościel, plecaki dla dzieci, piłki, gry. Na tę chwilę nie przyjmujemy odzieży.Jeszcze raz bardzo mocno dziękujemy za okazaną pomoc. Jesteście wspaniali!
KODOWANIE W LOGOPEDII
- 4
W ramach terapii logopedycznej uczniowie wykonują różnego rodzaju ćwiczenia z zakresu kodowania, które w naturalny sposób pomagają w doskonaleniu sprawności komunikacyjnych. Są one również doskonałym ćwiczeniem analizy i syntezy wzrokowej, koncentracji uwagi, pamięci (także słuchowej i wzrokowej), koordynacji wzrokowo-ruchowej i logicznego myślenia. Zadania dostosowane są do dzieci w wieku wczesnoszkolnym, dzieci z opóźnionym rozwojem mowy, z niepełnosprawnością intelektualną, specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczniowie uwielbiają zabawy z kodowaniem i dekodowaniem dlatego też wykorzystujemy zabawowe kodowanie do usprawniania artykulatorów i utrwalania wymowy poszczególnych głosek w sylabach i wyrazach. A wykorzystane w zabawach sylaby otwarte wspomagają naukę wczesnego czytania (metodą symultaniczno-sekwencyjną).
Poznajemy zawody
- 1
W ramach preorientacji zawodowej dzieci z oddziału przedszkolnego 0a odwiedziły bibliotekę szkolną, żeby zapoznać się z zawodem bibliotekarza. Pani Agnieszka w przystępny i bardzo interesujący sposób opowiedziała nam o swoim zawodzie, na czym polega jej praca, jak wygląda biblioteka i do czego jest nam potrzebna. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach. Dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem oraz jak należy się w niej zachować. Na koniec pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom o ważnych zasadach korzystania z książek, nie tylko tych z biblioteki, czy czytelni ale każdej książki, z której korzystamy.
Pomagamy Ukrainie
W naszej szkole trwa akcja zbiórki darów na na rzecz potrzebujących w Ukrainie. Dary można przynosić od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 16.00. Zapraszamy wszystkich o otwartych sercach i dłoniach do włączenia się w zbiórkę.Powyżej prezentujemy zdjęcia zbiórki darów.
Bądźmy solidarni! Pomagajmy!
Jadalnia szkolna zaprasza na obiady:))
" Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" - tak Janusz Korczak określił znaczenie radości dziecka. Niech więc radość naszych uczniów będzie podziękowaniem za sfinalizowanie przedsięwzięcia jakim było wyremontowanie pomieszczenia na jadalnię. Od 1 marca nasi uczniowie korzystają z nowo urządzonej jadalni. Środki na remont i urządzenie szkoła otrzymała od organu prowadzącego - Gminy Sochaczew. W imieniu całej społeczności szkolnej dziękujemy panu Mirosławowi Orlińskiemu Wójtowi Gminy Sochaczew, Radzie Gminy oraz pani Bogusławie Cieślak dyrektor GZEAS za wsparcie w zakresie adaptacji i doposażenia pomieszczenia do spożywania posiłków, a przez to poprawę standardów funkcjonowania naszej szkoły.
„Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel”
- 10
We wtorek 1 marca świętowaliśmy w naszej szkole Urodziny Patrona Szkoły – Fryderyka Chopina. To już 212 lat od kiedy w pobliskiej Żelazowej Woli przyszedł na świat ten wielki pianista i kompozytor. Z tej okazji uczniowie poprzez różne aktywności starali się jeszcze bardziej poznać życie i twórczość naszego Patrona. Na lekcjach oglądali oni filmy i prezentacje dotyczące kompozytora, słuchali muzyki, śpiewali piosenki, nie zabrakło też różnych zabaw, quizów i tańca. Powstało również wiele prac plastycznych inspirowanych muzyką Chopina, których wystawy można zobaczyć na korytarzach szkoły. Pojawiły się też piękne tematyczne gazetki przybliżające postać naszego Patrona. Uczniowie starszych klas wzięli udział w konkursie „Chopin – jaka to melodia”, który polegał na słuchowym rozpoznawaniu najbardziej znanych utworów Fryderyka Chopina. W tym ważnym dla nas dniu, przedstawiciele samorządu uczniowskiego w symboliczny sposób, okazali solidarność z Ukrainą. Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za przygotowanie i udział w przeżyciu tego uroczystego świątecznego dnia!
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie